Marlar kimdir? Marlar ne demek? Gerçek mi? Mar soyu nedir, gerçekte var mı?

24.01.2023

Marlar kimdir? Marlar ne demek? Gerçek mi? Mar soyu nedir, gerçekte var mı?

Marlar (Gürcüce: მარები marebi), Hekataios’un yazıtlarıyla bilinen bir antik Kolhis halkıdır.

Halkı kısaca tanımlayan Hekataios, Marların, antik Kartveli halkları Makronlar ve Mosiniklerin arasında yaşadıklarını belirtmiştir.

Karadenizin güneydoğusunda yaşamış olan bu halk, daha spesifik olarak diğer Antik Kartveli halklarının da yaşadığı Kuzeydoğu Anadolu Dağları ve Güney Kafkasya’da yaşamıştır.

Herodot’a göre Marlar, Kolhislilerin (Eski Kartveli halklarının siyasi konsolidasyonu ve birleşmesiyle oluşmuş daha büyük bir topluluk) liderine bağlıydılar. Ahameniş İmparatorluğu’nun hızlı yükselişinden sonra, diğer Kartveli halkları (Muşkiler, Tibarenler, Makronlar ve Mosinikler) ile birlikte XIX. Satraplığa bağlandılar.

Serenay Sarıkaya ve Burak Deniz’in Şahmaran efsanesini canlandırdığı dizi Netflix’te yayınlandı.

Şahsu ve Maran’ın kadersel aşkını anlatan dizide, Şahmaran’ın hikayesine dair birçok detay yer alıyor.

İnsanlar ve yılanlar arasındaki aşk, tutku ve kin dikkat çekerken izleyicilerin kafasında bir konuda soru işareti oluştu.

Şahsu ve Maran’ın aşkından doğacak olan “Şahmaran” hakkında bilgiler daha netken, “Mar” ırkı merak edildi.

Dizide birçok sahnede geçen “Mar”lar kimdir sorusu akıllarda yerini aldı.

Farsça bir kelime olan Mar, yılan; Maran ise yılanlar anlamına gelmektedir. Mar ırkı ise yılan soyundan gelenlere verilen addır. Yaşadıkları yere ise meran denilir.

Efsaneye göre, Tarsus’ta binlerce yıl önce yedi katlı yeraltında yaşayan yılanlar varmış. Meran adı verilen bu yılanlar,akıllı, şefkatli ve barış içinde yaşarlarmış. Meranların kraliçesine Şahmeran denirmiş.

Dizide Mar ırkı, aşkın ve bilgeliğin sembolü olan Şahmaran efsanesine inanmaktadır ve Şahsu’nun gelişiyle onlar tarihi kehanetin tamamlanmasını bekler.

You cannot copy content of this page