Konuşanlar Nesrin kocası? Konuşanlar Nesrin lokum diyen kim? Konuşanlar Nesrin bölümü, hangi bölüm? kaçıncı bölüm? Konuşanlar Nesrin Yamaç eşi?

24.01.2023

Konuşanlar Nesrin kocası? Konuşanlar Nesrin lokum diyen kim? Konuşanlar Nesrin bölümü, hangi bölüm? kaçıncı bölüm? Konuşanlar Nesrin Yamaç eşi?

‘Konuşanlar’ programının sevilen konuklarından olan Nesrin Yamaç, sempatik tavrı ve duruşuyla dikkat çeken isimlerden bir tanesi oldu.

Dükkann Nişantaşı’nın sahibi olan Nesrin Yamaç, aynı zamanda Müge Anlı’nın yakın arkadaşı.

Geçtiğimiz yıllarda et zinciri sahibi Sait Helvacı ile evli olduğu bilinmektedir.

Konuşanlar Nesrin Yamaç birçok ünlü ismin dükkanına geldiğini söylemişti. Takipçileri tarafından dükkanının ismi araştırıldı ve isminin Dükkanın İstanbul olduğu öğrenildi.

Nesrin Yamaç’ın yaşı, memleketi veya hayat hikâyesine dair bir bilgi bulunamadı. Nesrin Yamaç’ın işletme sahibi olduğu öğrenildi. Burada kendi tariflerini de hazırlayan Nesrin Yamaç, kapılarını misafirlerine açıyor…

KARABUĞDAY EKMEĞİ NASIL YAPILIR?

2 su bardağı çiğ karabuğdayı, bir cam kasede 8 saat suda bekletin.

Karabuğdayları süzün ancak kesinlikle durulamayın

Karabuğdayların üstünde jel gibi bir kıvam oluşacak, onun yok olması gerek…

Karabuğdayları blender ve rondoya koyun. 1 su bardağı su ekleyin. Tuz ekleyin ve çekin. 5 dakikada beyaz bir krep hamuru gibi olacak.

Bunu yeniden cam kaseye alıp üstünü örtün.Bu aşamada 2 avuç kabak çekirdeği için 2 avuç ay çekirdeği ekleyin. Burası isteğe bağlı. Badem, ceviz, susam, zeytin, kekik ekleyebilirsiniz.

24 saat oda sıcaklığında ağzı bir örtü ile kapalı duracak. Bu sırada hafif kabaracak, kabarcıklanıyor ve ekşimsi bir koku oluşabilir.

24 saatin ardından karışımın kıvamı da koyulaşmış olacak. 18 santim baton kek kalıbına dökün. Üstüne susam serpin. Yağlı kağıt kullanabilirsiniz. Yoksa kek kalıbını zeytinyağı ile yağlayın. Yağlı kağıt koyarsanız yağlamaya gerek yok.

200 derece turbo fırında 1 saat 10 dakika pişirin. 50. dakikada ısıyı 180’e düşürün. Pişince kapatın…

You cannot copy content of this page