Wagensveld kimdir? Wagensveld Pegida kim? Nereli? Kur-an’ı Kerim’i yırtan Hollandalı kimdir?

23.01.2023

Kur-an’ı Kerim’i yırtan Hollandalı kimdir? Wagensveld kimdir? Wagensveld Pegida kim? Nereli?

Türkiye’den NATO üyeliği için onay bekleyen İsveç’te İslam karşıtı gösterici aşırı sağcı Rasmus Paludan, tepkilere rağmen 21 Ocak’ta Kur’an-ı Kerim yaktı.

Skandala tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı, açıklamada “Ülkemizin tüm uyarılarına rağmen, İsveç’te bugün kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’e karşı yapılan aşağılık saldırıyı en güçlü şekilde lanetliyoruz” ifadelerini kullandı. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de eyleme sert tepki göstererek “Bu bir ifade hürriyeti değildir; tüm insani değerlere karşı düşmanca bir yaklaşımdır. İsveç makamları insanlığa karşı suç olan bir eylemin parçası olmuştur” dedi.

Yaptığı saldırının ardından konuşan Paludan, ölüm tehditleri aldığını vurgulayarak “Türkiye’ye karşı gol attığımı sanıyordum. İşte bu dedim. Hayal ettiğim gibi sonuçlanmadı” dedi.

İsveç’te aşırı sağcı politikacı Paludan’ın Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim’i yakmasına tepkiler devam ederken bir skandal da Hollanda’da gerçekleşti.

Pegida’nın Hollanda’daki lideri Wagensveld, Kuran-ı Kerim’i önce yırttı sonra yaktı.

Pegida’nın Hollanda’daki lideri Edwin Wagensveld, dün geçici Temsilciler Meclisinin önünde elinde Kur’an’la açıklamalar yaparak gösteri yaptı. Hollanda’nın diplomatik merkezi olarak bilinen Lahey’de gerçekleşen skandal gösteriyi Wagensveld, sosyal medya hesabından da paylaştı. Görüntülerde Wagensveld’in Kur’an-ı Kerim’in sayfalarını yırttığı, yaktığı ve kitabın üstüne bastığı görüldü.

Hollanda’da da yeni bir provokasyon yaşandı. Pegida isimli İslam karşıtı grubun Hollanda lideri Edwin Wagensveld, Lahey’de Kur’an-ı kerim yırttı. Daha önce de iki kez aynı şeyi yapan ve gözaltına alınan Wagensveld’e bu kez müdahale bile edilmedi.

54 yaşında Wagensveld, geçtiğimiz aylarda megafon kullanarak Hz. Muhammed’e hakaret etmiş, polis tarafından gözaltına alınmıştı. Polisin hazırladığı dosyaya göre bunun Müslüman topluluğuna bir hakaret olarak kabul edilebileceği aktarılmıştı. Dosya incelendikten sonra Wagensveld, herhangi bir suç işlemediği gerekçesiyle serbest bırakılmış ve yargılanmamıştı.

You cannot copy content of this page