Banu Zorlu Kimdir? Banu Zorlu Kaç yaşında? Evli mi? Eşi? Boyu? Banu Zorlu annesi kimdir?

23.01.2023

Banu Zorlu Kimdir? Banu Zorlu Kaç yaşında? Banu Zorlu Evli mi? Banu Zorlu Eşi? Banu Zorlu Boyu? Banu Zorlu annesi kimdir?

Banu Zorlu, 2 Aralık 1980 yılında İzmir’de sanatçı bir ailenin kızı olarak doğdu.

Babası film yönetmeni Eser Zorlu, annesi senaryo yazarı Yasemen Zorlu’dur.

Doğduğu yıl ailesi iş nedeniyle İsviçre’nin Zürih kentine yerleşerek 3 yıl burada kaldılar. Ardından Almanya’nın Düsseldorf şehrine yerleştiler. İlkokul çağına geldiğinde ise Türkiye’ye dönere İzmir’e yerleştiler.

İlköğrenimini İzmir İtalyan İlköğretim Okulu’nda tamamlayan Banu Zorlu, bu yıllarda konservatuar sınavlarına girerek yarı zamanlı olarak piyano bölümüne girdi.

Fransız Lisesi’ne başladıktan sonra ise tekrar sınavlara girerek bu sefer şan bölümüne girdi. Ayrıca lise yıllarında TRT Radyo Evi’nin açmış olduğu sınavları kazanarak, solist olarak farklı dillerde şarkılar söyledi

Liseden mezun olduktan sonra ise İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Şan ve Opera bölümüne (Sahne Sanatları) girerek; piyano, solfej, ritim, mimik rol, opera ve sahne dersleri aldı.

Sonrasında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera bölümünü kazanan Banu Zorlu; İtalyanca, Almanca, İngilizce, tiyatro, ülkeler dansı, şan, ritmik, modern dans, korrepetisyon, ensemble, sahne, diksiyon, yabancı dillerde diksiyon, opera tarihi, ritim, piyano gibi birçok alanda eğitimler aldı.

2004 yılında senaryosunu annesi Yasemen Zorlu’nun yazdığı, Perçem adlı dizide başrolde Perçem karakterini canlandırırken; Berdan Mardini Aytaç Arman, Sevda Karaca, Arzu Gamze Kılınç ve Fatma Belgen gibi oyuncular ile birlikte rol adı.

Geçmişte bazı albümleri denemeleri yapmış olsa da 2004 yılında çıkardığı Bom Çiki şarkısının da yer aldığı, Aşk albümü ile müzik piyasasında tanındı. 2006 yılında Gizli Aşk ve 2008’de Gönül Çieçekleri adlı albümleri çıkardı. Gönül Çiçekleri albümü ile birçok ödül aldı.

2010 yılında kız kardeşi Ayda ile birlikte Nişantaşı’ndaki Mavi Bale Dans Merkezi’ni açan Banu Zorlu, burada şan dersleri vermeye başladı.

2014 yılında Zeytin Tepesi adlı dizide Yeşim rolünü oynadı.

Banu Zorlu, sahnede 7 farklı dilde şarkı söyleyebilen nadir sanatçılardan biridir.

25 Ekim 2016 tarihinde Allah Kahretsin adlı yeni albümünü piyasaya çıkardı.

Banu Zorlu Evlilik

Kerem Ökten ile evlenen Banu Zorlu, 2003 yılında boşandı.

You cannot copy content of this page