Murat Sabuncu Kimdir, Nerelidir? Kaç yaşında? Murat Sabuncu Hayatı, Biyografisi

08.11.2022
Murat Sabuncu Kimdir, Nerelidir? Kaç yaşında? Murat Sabuncu Hayatı, Biyografisi

Murat Sabuncu Kimdir, Nerelidir? Kaç yaşında? Murat Sabuncu Hayatı, Biyografisi

Gazeteci Murat Sabuncu 1971 İstanbul doğumludur ve günümüz itibariyle 51 yaşındadır.

Sabuncunu annesi ve babası nereli olduğu hakkında bir bilgi yoktur.

Yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi bölümünde tamamladı.

Lisans eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Ticaret Üniversitesi‘nde Medya ve İletişim Sistemleri alanında yüksek lisans yaptı. Gazeteci Eylem Türk ile evli olan Murat Sabuncu’nun bu evliliğinden bir çocuğu dünyaya gelmiştir.

Gazeteciliğe ilk adımı Milliyet gazetesinde attı. Ekonomi servisinde muhabir olarak göreve başlayan Sabuncu, bir süre sonra Milliyet Ekonomi Servisi Müdürü oldu.

Yaklaşık 14 yıl boyunca burada görev yaptı. Milliyet gazetesinden ayrıldıktan sonra Tempo ve Fortune Türkiye dergilerinin genel yayın yönetmenliğini yaptı. Bir dönem SkyTürk kanalında günlük ve haftalık programlar yaptı.

Murat Sabuncu meslek hayatına Milliyet gazetesinde ekonomi servisinde muhabir olarak göreve başladı bir süre sonra Milliyet Ekonomi Servisi Müdürü oldu.

Yaklaşık 14 yıl boyunca burada görev yaptı. Milliyet gazetesinden ayrıldıktan sonra Tempo ve Fortune Türkiye dergilerinin genel yayın yönetmenliğini yaptı.

Bir dönem SkyTürk kanalında günlük ve haftalık programlar yaptı.

2014 yılında Cumhuriyet gazetesinde yayın koordinatörü olarak çalışmaya başladı. Temmuz 2016’da Can Dündar’ın istifasının ardından Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmenliği görevine getirildi.

Ekim 2016’da Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyon sonucu terör örgütleri adına suç işlediği gerekçesiyle gözaltına alındı. Kasım 2016’da tutuklandı. Yaklaşık 17 ay Silivri Cezaevi’nde kaldı. Nisan 2018’de “Örgüte üye olmamakla birlikte yardım etme” suçundan 7.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

9 Mart 2018 tarihinde tahliye edilen Murat Sabuncu, bir süre daha Cumhuriyet gazetesindeki görevini sürdürdü. Ekim 2018’de T24‘te köşe yazıları kaleme almaya başladı.

T24’teki ilk köşe yazısı, 18 Ekim 2018 tarihinde yayımlandı. Ayrıca T24’te “Sayıların Dili” adlı programı sunmaktadır.

15 Nisan 2020 tarihinde Levent Gültekin ve Şirin Payzın ile birlikte Halk TV ekranlarında yayınlanan “Sözüm Var” programında yorumculuk yapmaya başladı.

Murat Sabuncu, Eylül 2020’de Halk TV’de yayınlanmaya başlayan “İki Yorum” programında Levent Gültekin ile birlikte gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunmaktadır.

You cannot copy content of this page