Arslan Yusuf nasıl öldü? Arslan Yusuf kimdir, Karahanlı tarihinde gerçekte var mı?

08.11.2022
Arslan Yusuf nasıl öldü? Arslan Yusuf kimdir, Karahanlı tarihinde gerçekte var mı?

Arslan Yusuf nasıl öldü? Arslan Yusuf kimdir, Karahanlı tarihinde gerçekte var mı?

İdamların önlenmesi için gerek Mecliste gerek kamuoyunda ve gerekse örgüt arkadaşları tarafından çeşitli girişimlerde bulunulmasına rağmen 6 Mayıs 1972’de Deniz Gezmiş ve Hüseyin İnan’la birlikte asılarak idam edildi. Son sözleri, “Ben ülkemin bağımsızlığı ve halkımın mutluluğu için bir defa ölüyorum.

Yusuf Kadir Han, İslam’ı benimseyen ilk Türk hükümdarı olan Saltuk Buğra Han’ın torunu olarak Karahanlı Devleti’nde kut sahibi oldu. Yönetim erkine sahip olduğu ilk prenslik yıllarında, Doğu Türkistan bölgelerini İslamlaştırmak için uğraştı. Hoten’e akınlar düzenleyen Yusuf Kadir Han, Hicri 404’te (Miladi 1013-1014) burada İslami bir yönetim kurdu.

Giderek büyüyen Karahanlı Devleti’nin, Sultan Mahmud’un Hindistan seferini fırsat bilip Ca’fer ve Sübaşı Tegin önderliğinde bir orduyla Horasan’ı ele geçirmek için saldırması ve Gazne hükümdarı Sultan Mahmud’un kardeşi Nasr’ın Karahanlılar’ı yenmesiyle birlikte Yusuf Kadir Bey’den yardım istendi. Onun da dahil olduğu kuvvetler bir kez daha mağlup oldu ve Kadir Han’ın hükümdarlığına giden sık hükümdar değişiklikleri başladı.

Karahanlı Sultanı Nasr Ali Han’ın 1013’te ölümünden sonra kardeşi Arslan Han fiili olarak kağanlığın yönetimini devr aldı ve Yusuf Kadir Han ortak Kağan ilan edildi. Mensur bin Ali’ye karşı yapılan seferde diğer kut sahibi Ali Tigin’inin esir düşmesi; 1017’de de Arslan Han’in vefat etmesiyle; tahtın büyük varisi Mensur Arslan Han tahta geçti. Daha sonra kendisini sofiliğe veren ve tahttan çekilen Mensur Arslan Han tahtını Yusuf Kadir Han’a verdi. Ancak Arslan İlig de kendini hükümdar ilan etti.

Arslan İlig’in ölmesiyle birlikte Yusuf Kadir Han Karahanlı Devleti’nde süren çalkantıları dindirdi. Bu zaman Karahanlılar’ın en parlak dönemi oldu. Yusuf Kadir Han’ın 1032’de ölmesiyle birlikte oğulları arasında çıkan taht kavgaları sonucu ülke, Doğu ve Batı Karahanlılar olarak ikiye ayrıldı.

Doğu Karahanlılar’ın başkenti Kaşgar, Batı Karahanlılar’ın başkentiyse Semerkant oldu.

Arslan Yusuf karakterini Umut Karadağ canlandırıyor. Peki, Umut Karadağ kimdir?

Umut Karadağ, 1971 yılında Ankara’da doğdu. Türk tiyatro ve dizi ve sinema oyuncusudur. Ankara Deneme Sahnesi adlı amatör tiyatro topluluğunda ve Ankara Devlet Tiyatrosu’nda tiyatro oyunculuğu ve aynı zamanda yönetmen olarak da görev yapmaktadır. Ray Yapım firmasının yöneticileri arasındadır ve birçok klip yönetmenliği yapmıştır.

You cannot copy content of this page