Turgut Toplusoy kimdir? Ne iş yapar? Turgut Toplusoy Aslen Nereli? Turgut Toplusoy evlilikleri, ilk eşi kimdir? Serveti?

06.11.2022
Turgut Toplusoy kimdir? Ne iş yapar? Turgut Toplusoy Aslen Nereli? Turgut Toplusoy evlilikleri, ilk eşi kimdir? Serveti?

Turgut Toplusoy kimdir? Ne iş yapar? Turgut Toplusoy Aslen Nereli? Turgut Toplusoy evlilikleri, ilk eşi kimdir? Serveti?

1950 yılında İstanbul’da doğdu. İş hayatına 1973’te inşaat ve gayrimenkul alım satımıyla başladı. 1980’de Nişantaşı’nda açtığı ilk Roman mağazasıyla tekstil sektörüne adım attı. 1983 yılında şirketleşen Roman özellikle 90’lı yıllarda hızlı bir yükseliş yakalayarak Türkiye’nin önemli hazır giyim markalarından biri oldu.

Toplusoy ailesinin en büyüğü Turgut Toplusoy’dur. 1950 yılında İstanbul’da doğdu. İş hayatına 1973’te inşaat ve gayrimenkul alım satımıyla başladı. 1980’de Nişantaşı’nda açtığı ilk Roman mağazasıyla tekstil sektörüne adım attı. 1983 yılında şirketleşen Roman özellikle 90’lı yıllarda hızlı bir yükseliş yakalayarak Türkiye’nin önemli hazır giyim markalarından biri oldu.

Turgut Toplusoy‘un girişimi olarak, kaliteli, sürdürülebilir üretim anlayışıyla 1980 yılında yolculuğuna başlayan Roman, kısa sürede, yenilikçi, tasarım gücü yüksek koleksiyonları ile sevilen markalar arasında bilinirliğe ulaştı.

1950 yılında İstanbul’da doğan Turgut Toplusoy iş hayatına 1973’te inşaat ve gayrimenkul alım satımıyla başladı. 1980’de Nişantaşı’nda açtığı ilk Roman mağazasıyla tekstil sektörüne adım attı. 1983 yılında şirketleşen Roman özellikle 90’lı yıllarda hızlı bir yükseliş yakalayarak Türkiye’nin önemli hazır giyim markalarından biri oldu.

Toplusoy ailesi hakkındaki bilgiler Süleyman Toplusoy tarafından şu şekilde verilmişti:

“1960 yılında Çekmeköy’de doğdum. O zaman çok ufak bir köydü. Şimdi değişti tabi. Babama köyde Durmuş Ağa derlerdi. Civar köylerden çalı ve odun toplattırır, onları fırınlara satardı. Enteresan bir girişimciydi.”

Süleyman Toplusoy’un anlattığına göre girişimci bir ruha sahip olan Durmuş Ağa, uzun bir süre hayvan alım satım işi de yapar. Dönemin deyişiyle hayvan cambazlığı yani. Ardından de kasap dükkanı açar. 53 yaşında vefat ettiğinde geride Turgut, Muharrem ve Süleyman adında üç oğul bırakır. Durmuş Ağa’nın oğullarına bıraktığı en değerli miras ise girişimcilik ruhudur.

Büyük abi Turgut Toplusoy, o dönem arsa alım işiyle uğraşmaktadır. Babaları vefat edince ortaokulda okuyan en küçük kardeş Süleyman Toplusoy’un kendisiyle beraber çalışmasını ister. Ortanca kardeş Muharrem Toplusoy ise üniversitede okumaktadır.

Süleyman Toplusoy büyük abisiyle beraber bir süre sonra Kapalıçarşı’da kuyumculuk işi yapmaya başlar.

“Biz aile olarak birbirimize çok bağlıyız. Ortağımızla problem yaşayınca bu işi bırakıp askere gittim. Askerden dönünce Rumeli Caddesi’nde abimin bir arkadaşıyla beraber konfeksiyon mağazası açtık. Ardından da 10 makinayla küçük bir atölyede imalata başladık” diye anlatıyor.

Oyuncu Ceyda Ateş’in eşi Buğra Toplusoy Roman Mağazalarının (Roman Hazır Giyim A.Ş.) sahibi Turgut Toplusoy’un oğludur. Annesi ise babasının ilk evliliğini gerçekleştirdiği Efsane Erdoğan’dır. Turgut Toplusoy ikinci evliliğini ise Suzan hanım ile yapmıştır.

You cannot copy content of this page