Baver Miroğlu kimdir? Nerelidir? Hangi Aşiretten?

03.11.2022
Baver Miroğlu kimdir? Nerelidir? Hangi Aşiretten?

Baver Miroğlu kimdir? Nerelidir? Hangi Aşiretten?

Baver Miroğlu, AK Parti MKYK üyesi 25.Dönem milletvekili Orhan Miroğlu’nun yeğenidir.

Baver Miroğlu inşaat mühendisidir.

Mardinli olan Miroğlu, Mıhallemi aşiretine mensuptur.

Avukat Şeyhmus Miroğlu ve Avukat Gürsel Miroğlu’nun oğludur.

Mıhellemiler veya Mahalmiler, Türkiye, Lübnan ve Avrupa’da yaşayan bir etnik gruptur. Çoğunlukla Türkiye’nin Suriye sınırındaki Mardin ilinin Savur, Midyat ve Ömerli üçgeni içindeki elli kadar köyden geldikleri iddia edilir.

TBMM Grup Toplantısı’nda konuşan Miroğlu, “Sayın genel başkanım, değerli milletvekilleri, kıymetli konuklar… Öncelikle beni profesyonel iş yaşamından siyasete davet ederek İYİ Parti ailesinin değerli kadrolarıyla bir araya getiren, birleştirici, bütünleştirici genel başkanıma sonsuz şükranlarımı arz ediyorum. Vatandaşı olmaktan onur duyduğum büyük Türkiyemizin içinden geçtiği bu çetin süreçte herkes gibi ben de ne yazık ki ufkun daraldığını görmekteyim. İçerisine itilmek istendiğimiz sonu belirsiz karanlıktan çıkış yolunu İYİ Partimizin yetkin kadrolarında ve Sayın genel başkanımızın rehberliğinde olacağına inandığım için burada huzurlarınızda bulunmaktayım” dedi.

Babası Orhan Miroğlu kimdir?

Orhan Miroğlu, 1953 yılında Mardin’nin Midyat ilçesinde doğmuştur.

Çocukluğu Batman ve Diyarbakır bölgelerinde geçen Miroğlu, 1970-1980 yılları arasında demokratik gençlik hareketine katıldı.

1980 yılında Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü’nden mezun oldu.

12 Eylül 1980 askeri darbesi sırasında tutuklanarak 15 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. 1988 yılına gelindiğinde çıkartılan genel af yasasıyla da serbest kaldı. Daha sonra siyasete atılarak HADEP, DEHAP ve Demokratik Toplum Partisi gibi çeşitli siyasi kuruluşlarda görev aldı.

Ayrıca Miroğlu, Radikal İki, Ülkede Özgür Gündem, Özgür Politika, Taraf ile Birgün gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı ve 2012 yılında Star gazetesinde yazmaya başladı.

Orhan Miroğlu 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde AK Parti’den Mardin milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girmiştir.

You cannot copy content of this page