Ali Rıza Binboğa kimdir? Nereli, Kaç yaşında? Ali Rıza Binboğa eşi kim, nerede yaşıyor?

01.11.2022
Ali Rıza Binboğa kimdir? Nereli, Kaç yaşında? Ali Rıza Binboğa eşi kim, nerede yaşıyor?

Ali Rıza Binboğa kimdir? Ali Rıza Binboğa Nereli? Ali Rıza Binboğa Kaç yaşında? Ali Rıza Binboğa eşi kimdir? Ali Rıza Binboğa nerede yaşıyor?

Ali Rıza Binboğa 26 Şubat 1950 yılında Kayseri’nin Sarız ilçesine bağlı Ördekli’de dünyaya geldi.

İlkokul eğitimini Ördekli, Sarız köyünde tamamlayan Bimnboğa, orta eğitimine parasız yatılı olarak Mimar Sinan İlk öğretmen Okulu’nda sürdürdü.

Ali Rıza Binboğa, 3. sınıftan sonra Ankara İlköğretmen Okulu Müzik Semineri’ne devam etti.

İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu hazırlık sınıfını okudu. Yüksek öğrenimini, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi’nde 1973’te Yüksek Elektronik Mühendisi olarak tamamladı.

Ali Rıza Binboğa 1975 yılında Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye ön elemelerine “Yarınlar Bizim” şarkısı ile katıldı.

Şarkı, halk oylaması sonucu birincisi olmuş fakat elenmiştir.

Ali Rıza Binboğa, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Binboğa, 26 Şubat 1950 tarihinde Kayseri’nin Sarız kasabası Ördekli köyünde dünyaya geldi. İlkokulu kendi köyünde tamamladı daha sonra Mimar Sinan İlk öğretmen Okulu’nda parasız yatılı olarak okudu. Üçüncü sınıftan sonra Ankara İlköğretmen Okulunda okudu. Okulda müzik seminerlerine girdi. İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu hazırlık sınıfını okuduktan sonra 1968 yılında girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi’nden Elektronik Yüksek Mühendisi olarak 1973 yılında mezun oldu.

1964 yılında okuduğu Mimar Sinan İlk öğretmen Okulu’nda iken O sene Ankara’da düzenlecek olan ”Müzik Semineri’ne katılmak üzere öğretmenlik eğitimi veren kurumların bünyesinden seçilen 16 öğrenciden biri olur. Seçilmiş 16 öğrenci için bir tür konservatuar yerine geçer bu müzik semineri. Piyano, keman ve flüt çalmayı öğrenirler… Piyano hocası Nurhan Büyükgönenç’in emeği çok geçer o günlerde Ali Rıza Binboğaya.

Üniversitedeki eğitimi devam ederken, Ali Rıza Binboğa devlet Opera ve Balesi’ne de yazılır. Hocası Saadet İkesus Altan Ali Rıza Binboğanın iyi bir bariton olacağına inanmaktadır. Ayrıca birde tiyatro eğitimi almak için Dostlar Tiyatrosu’na yazıldı. Dostların Gençlik Tiyatrosu olarak anılan bu programında tiyatro öğrenmeye çalışır, Genco Erkal’ın başını çektiği ana kadro’ya girme hayelleri kurar.

1970 yılında TRT tarafından yapılmış bir yarışmada ”Türkü Düzenlemesi” dalında birincilik ödülünü almış ve ”Mehriban”ı solfej hocası Canan Akın’ın bir teklifi ile plak olarak 1971 yılında çıkardı.

You cannot copy content of this page