Pınar Aylin kimdir, nereli, kaç yaşında?

14.09.2022
Pınar Aylin kimdir, nereli, kaç yaşında?

Pınar Aylin kimdir, nereli, kaç yaşında?

Pınar Aylin 12 Mayıs 1972 tarihinde İzmir’de dünyaya geldi.

Türk Pop Müziği ses sanatçısı, söz yazarı ve besteci, oyuncu ve televizyon sunucusu.

1990’lı yıllarda seslendirdiği pop şarkıları ve çıkış şarkısı olan ”Deliler Gibi” ile şöhret olmuştur.

12 Mayıs 1972 tarihinde İzmir’de dünyaya geldi. Annesi Hülya hanım ilk okul öğretmeni idi. Efe adında bir erkek kardeşi vardır.

İlkokula 5 yaşında gidip öğretmen annesinin öğrencisi oldu. İzmir Özel Türk Koleji’nden mezun oldu. Ege Üniversitesi ”İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık” bölümü’nde yükseköğrenim gördü. Öğrenci iken TRT İzmir Televizyonu’nda gençlik programları sunmaya başladı. Yükseköğrenimini tamamladıktan sonra Kanal Ege‘de kendi programlarını hazırlayıp sundu.

Müzik yaşamı 1994 yılında İstanbul’da başladı. 1995 yılında Raks Müzik’ten ”Ben Bahara Hazırım” adlı ilk albümünü çıkardı.[2] Albümün ilk klibi, bir kamyonetin arkasında çektiği ”Deliler Gibi” idi. Bu klip ile kısa zamanda büyük şöhreti yakaladı. Bu albümden ”Deliler Gibi” , ”Karar Ver”, ”Ya Sen Gidip De” ve ”Körkütük” gibi şarkıları hit oldu ve kliplendi. İlk albümün getirdiği başarıyla 1. Kral Tv Video Müzik Ödülleri’nde ”en iyi çıkış yapan kadın sanatçı” dalında aday olmuştur. Aynı yıl Altın Kelebek Ödülleri’nde ”en iyi çıkış yapan kadın solist” ödülünü almıştır. Ben Bahara Hazırım albümü yıl sonunda 3 milyon 500 bin satmış ve kendi müzik şirketi Raks Müzik tarafından o yılın ”en çok satan altın albümü” ödülünü almıştır.

1997 yılında Pınar Aylin ikinci albümü ”Güneşten” albümünü Raks Müzik’ten çıkarmıştır. Bu albümden ”Yalvaramam”, ”Adam Olaydın”, ”Arama” şarkıları kliplenmiş ve hit olmuştur. Albümdeki bir diğer bonus şarkı Gökhan Tepe imzalı ve vokalindeki ”Hasret” şarkısı da hit olmuştur. Güneşten albümü 4 milyona yakın satmış ve pek çok ödüle layık görülmüştür.

Pınar Aylin 1998 yılında Raks Müzik’ten çıkan üçüncü albümünü ”Ay Işığında”yı piyasaya sürdü. Bu albüm Pınar Aylin’in kariyerindeki en zirve albümü olmuştur. Pınar Aylin’in, Yalan Rüzgarı’nın yakışıklı Dany’si, Michael Damian‘la yaptığı düet, müzik kariyerinde önemli bir aşama oldu. Damian’ın, albümünü dinlediği Türk kadın vokaller arasından kendisini seçmiş olması, Pınar’ı çok mutlu etti. Michael Damian’la birlikte, “Don’t Make Me Wait” parçasına, İngilizce ve Türkçe olarak düet yaptılar. Büyük beğeni toplayan parça, Damian’ın, Amerika’da aldı. Parçanın klibi, Türk kanallarının yanı sıra Amerikan MTV ve E Channel’de sık sık yayınlandı. Aynı parça, Aylin’e yurt dışından ödül getirdi. Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi’nin düzenlediği 1. Bahar Şenliği Özel Ödülleri’nde “En İyi Pop Kadın Sanatçısı Ödülüne” layık görüldü. Yine aynı yıl 1998 Kral Tv Video Müzik Ödülleri’nde en iyi pop müzik kadın sanatçı ödül adaylığı elde etmiştir. Ay Işığında albümündeki ”Ay Işığında” , ”Bekletme” , ”Don’t Make Me Wait”, Dokun Bana” gibi şarkıları kliplendi ve hit oldu. Ayrıca bu albümdeki 11 şarkıda hit olmuş ve listelerde uzun süre kalmıştır.1990’lı yılların en çok dinlenen sanatçıların başında yer alan Pınar Aylin, müzik kariyeri boyunca birçok ödüle layık görülmüştür. Ay Işığında albümü 5 milyonun üzerinde satmış ve yaptığı üç albümde döneme iz bırakan ve damga vuran önemli albümler olduğu için o yıl TRT Pınar Aylin’e Eurovision’a gitmesi yönünde baskılar yaptı. Fakat çeşitli sebeplerden ötürü gidememiştir. Raks Müzik 1998 yılında müzik alanındaki tüm faaliyetlerini sonlandırmış ve tüm haklarını Universal Music Group’a devretmiştir. Pınar Aylin’in üç albümlük anlaşması böylece sona ermiştir.

2008 yılında eşi Mert Tokatlıoğlu ile olaylı bir boşanma yaşamıştır.

2009 yılında Pınar Aylin ilk maxi single – EP albümü olan ”Masal Bu Ya”yı Seyhan Müzik etiketiyle piyasaya sürdü. Aynı yıl Bez Bebek dizisinde 10 bölüm müzik öğretmeni Mimi karakterine hayat vermiştir.

Pınar Aylin aynı seneye birde televizyon programı sığdırmış Show Tv’de yayınlanan Korolar Çarpışıyor programında Nalan, Kutsi, Ferdi Tayfur gibi isimlerle jüri kadrosunda yer almıştır.

2011 yılında Pin Prodiction adlı kendi müzik şirketini kuran fakat uzun ömürlü olmayan bu müzik şirketinden ”Hit 70’ler” adlı sekizinci ve son albümü çıkarrtı. Aynı yıl Pınar Aylin, Ümit Sayın’ın ”Söz Müzik Ümit Sayın” albümünde Pınar Aylin’in 1995 yılında Ben Bahara Hazırım albümünde seslendirdiği ve 90’lara damga vuran sözü ve müziği Ümit Sayın’a ait olan ”Ya Sen Gidip De” adlı eseri Ümit Sayın’ın 2011 yılında çıkardığı proje albümünde birlikte yeniden yorumlayarak düet yapmışlardır. Ardından müziğe uzun yıllar ara verdi. Pınar Aylin 2012 yılında İstanbul’dan ayrılıp İzmir’e yerleşmiştir.

Pınar Aylin 2014 yılında 7 yıldır beraber olduğu sevgilisi iş adamı Süleyman Erbaykent ile evlendi.

Pınar Aylin, Edebiyat alanında ilk eseri 2017’de yayımlanan “Peri Masalı” ”21” adlı romanıdır.

Pınar Aylin, 2019 yılında uzun yıllar ara verdiği müziğe ”Aradığın Aşk Bende” ve ”Yazık Oldu” isimli 2 tekli ile geri dönmüştür.

Pınar Aylin, 2016’da şarkılarını ve albümlerini izinsiz kullandığı gerekçesi ile Avrupa Müzik AŞ. şirketine karşı açtığı davayı kazandı. 5 yıl süren yargılama sonunda 16 Haziran 2021 tarihinde İzmir Fikrî ve Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesi “mali haklara tecavüz var” diyerek kararı yargıtay tarafından emsal nitelikte onadı.

You cannot copy content of this page