Selin Sayek Böke kimdir nerelidir? iletişim, dini nedir?

05.05.2022
Selin Sayek Böke kimdir nerelidir? iletişim, dini nedir?

Selin Sayek Böke kimdir nerelidir? iletişim, dini nedir? Gibi sorular hayli merak ile araştırılmaktadır.

CHP Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcülüğü yaptı. 6 Mayıs 2017 tarihinde Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığından ve Parti sözcülüğünden istifa etti. Temmuz 2020’de yapılan bir sonraki kurultay sonrasında CHP Genel Sekreteri görevine getirildi.

2016 yılında CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, bir gazetede vaftiz edildiği iddiasına çok sert tepki gösterdi. “İlk ve son kez açıklıyorum” diye konuşan Böke, “Ailemin bir tarafı Hıristiyan, diğer tarafı Müslüman” dedi.

Selin Sayek Böke, 24 Ağustos 1972’de, Füsun Sayek ve İskender Sayek çiftinin kızı olarak Amerika, New York’ta doğdu. Annesi hekim, babası tıp profesörüdür. Anne tarafından Niğdeli, baba tarafından ise Hataylıdır. Sayek sırasıyla Çankaya İlkokulu’ndan, 1989’da TED Ankara Koleji’nden, 1993’te de Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu. 1999 yılına kadar Duke Üniversitesi’nde iktisat alanında yüksek lisans ve doktora yaptı. 2003’te Bilkent Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2010 yılında ise doçent oldu.

2002 yılında inşaat mühendisi Mert Böke ile evlenen Selin Sayek Böke’nin Can ve Aksel adlarında iki oğlu oldu.

2014 yılında Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi’ne seçildi. Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri’nde CHP’nin 1. Bölge milletvekili adayı oldu ve TBMM’ye girdi. Kasım 2015’teki erken genel seçimlerde yeniden aynı şehirden milletvekili seçildi. CHP Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcülüğü yaptı. 6 Mayıs 2017 tarihinde Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığından ve Parti sözcülüğünden istifa etti. Temmuz 2020’de yapılan bir sonraki kurultay sonrasında CHP Genel Sekreteri görevine getirildi.

2019 yılında Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde Sosyalistler, Demokratlar ve Yeşiller Grubu’nun başkan vekili olarak seçildi. Böke, bu göreve gelen ilk Türk parlamenter oldu. 30 Ocak 2020 – 24 Ocak 2022 tarihleri arasında AKPM Avrupa Sosyal Şartı Alt Komitesi Başkanı olmuş, 24 Ocak 2022 tarihi itibarıyla Sosyal Sorunlar, Sağlık ve Sürdürülebilir Kalkınma Komitesi başkanıdır.

Selin Sayek Böke kimdir? Nereli, kaç yaşında?

You cannot copy content of this page