Arefe Günü Teravih Namazı Kılınır Mı? Arefe Günü Kılınacak Namazlar? Arefe Namazı Kaç Rekat, Nasıl Kılınır?

01.05.2022

Arefe Günü Teravih Namazı Kılınır Mı? Arefe Günü Kılınacak Namazlar? Arefe Namazı Kaç Rekat, Nasıl Kılınır?

Ramazan ayının son günü olan Arefe gününde Müslüman alemi hüzünle son oruçlarını tutacaklar ve bir yandan da Ramazan Bayramına erişmenin mutluluğunu yaşayacaklar. Peki bugün orucun son gününde Teravih namazı kılacaklar mı? Bugün Teravih Namazı yok ve sadece Yatsı Namazını kılacaklar.

Arefe Günü Kılınacak Namazlar?

Zeval vakti olduğunda göğün altına çıkmalı (yani açık alanda olmalı) öğlen ve ikindi namazlarını ruku ve secdesini güzel bir şekilde yaparak kılmalı. Namazları bittikten sonra iki rekat namaz kılmalı. Namazın birinci rekatında Fatiha Suresinden sonra ihlas suresini, ikinci rekatta Fatiha Suresinden sonra Kafirun Suresi okunmalıdır. Bu namazın ardından 4 rekat namaz kılmalıdır. Namaz iki rekat iki rekat kılınmalıdır. Her rekatta Fatiha suresinden sonra 50 kere ihlas suresini okumalıdır. Bu namaz Emire’l Mümin’in Hz. Ali’nin kıldığı namaz olarak da bilinir.

Tövbe Namazı Nasıl Kılınır?

İkindi namazını kıldıktan ve Arefe Duasına başlamadan önce göğün altında iki rekat namaz kılmalı ve Hak Teala’nın huzurunda günahlarını itiraf ederek ikrar etmelidir. Böylece Arafat sevabına nail olsun ve günahları bağışlansın.

Arefe Günü Yapılacak İbadetler

Arefe günü içinde İhlas Suresi’nin sürekli okunması gerektiği alimler tarafından tavsiye ediliyor.

İhlas Suresi’nin Arapça okunuşu:

“Kul hüvellâhü ehad. Allâhüssamed. Lem yelid ve lem yûled. Ve lem yekün lehû küfüven ehad.”

İhlas Suresi’nin Türkçe çevirisi:

“De ki; O Allah bir tektir. Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O’na muhtaç, fakat O, hiçbir şeye muhtaç değildir). (O)Doğurmadı ve doğurulmadı. O’na bir denk de olmadı.”

Arefe gününün faziletine binaen Resulullah Sallallahü aleyhi ve Sellem buyurdular ki Arefe gününde oruç tutmak, geçmiş ve gelecekten birer senenin küçük günahına kefaret olur. Aşure günü orucu ise yalnız geçmiş olan bir senelik günaha kefaret olur.

Arefe bayramı ve geceleri mümkünse 1001 kere

‘Estagfirullahe’l-azime be etubü ileyh’ İstigfar etmeli ve tesbih namazı kılmalıdır.

Resulullah (s.a.v) Arefe günü şu duayı okurdu:

Allahümmec’al fi kalbi Nuran ve fi besari nuran’ Allah’ım Kalbimi ve gözümü nurlandır. Allah’ım göğsüme genişlik ver ve işimi kolaylaştır. Her kim bu duayı okursa büyük mükâfata nail olur.

You cannot copy content of this page