Tunç Kökkaya Kimdir, Kaç Yaşında, Nereli? Tunç Kökkaya Neden Öldü?

23.04.2022

1964 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Tunç Kökkaya uzun süre sanat camiasında asistan ve danışman olarak çalışmalar da bulunmuştur. Özellikle LGBT Dünyasına katkıları ile, Zeki Müren’in daha önce bilinmeyen hayatını sevenleri ile paylaşmış ve büyük bir ilgi görmüştür.

GZone Evdeyiz Aşkım İnstagram canlı yayınına katılmış anılarını, LGBTİ toplumuna dair gözlemlerini canlı yayında dile getirmiştir.

Kalp pili ile yaşayan ve geçtiğimiz günlerde koronavirüse yakalanan 58 yaşındaki Tunç Kökkaya vefat etti. Kökkaya’nın ani ölümüyle yıkılan Cenk Eren, Işın Karaca, Seda Sayan ve Özgür Aras, yaşadığı büyük acıyı sosyal medya hesaplarından paylaştı. Bu olayın ardından Tunç Kökkaya Kimdir, Kaç Yaşında, Nereli? Tunç Kökkaya Neden Öldü? sorularına yanıt aranmaya başlandı.

Tunç Kökkaya Kimdir?

Tunç Kökkaya, 1964 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Kökkaya uzun süre sanat camiasında asistan ve danışman olarak çalışmalar da bulunmuştur. Özellikle LGBT Dünyasına katkıları ile, Zeki Müren’in daha önce bilinmeyen hayatını sevenleri ile paylaşmış ve büyük bir ilgi görmüştür.

GZone Evdeyiz Aşkım İnstagram canlı yayınına katılmış anılarını, LGBTİ toplumuna dair gözlemlerini canlı yayında dile getirmiştir.

90’lı yıllarda işletmecilik ve danışmanlık yapan Kökkaya, çok sevdiği kişiler tarafından anane lakabı ile anılmaktadır. Anane lakabını kendisine Özgür Aras ve Deniz Akkaya vermiştir. Sebebini ise kendisi şu sözlerle açıklamıştır. Bir ailede en güvenilir kimdir, kime danışılır kim daha çok ilgili ve şefkatlidir diye düşünen Deniz Akkaya ve Özgür Aras’ın bu lakabını verme sebebinin bu olduğunu belirtmiştir. Ancak anane lakabını çok samimi olduğu kişilerin söylemesini tercih etmiştir.

Bir dönem Deniz Seki ile çalışmış, asistan ve danışmanlık yapmıştır. Asıl mesleki hayatına 1987 yılında 23 yaşında iken Taksim Talimhane’de 14 gece kulübünde iken başlamıştır. Daha sonra işletmecilik, danışmanlık ve asistanlık gibi görevlerde bulunmuştur.

Zeki Müren o yıllarda Taksim Talimhane’de bulunan 14 isimli bir gece kulübünde tanışmıştır. Tamamen gay bar olarak işletme, mekanı olan bara ilk zamanlar korka korka gittiğini, zamanla sık sık gittiğini ve bir süre sonra orada Zeki Müren ile tanıştığını belirtmiştir. O barda ayrıca Yıldırım Türker, Murathan Mungan ve Ferdi Özbeğen gibi ünlü isimlerden çok şey öğrenmiştir.

Zamanla kendi mekan ve işletmeciliğini üstlenmiş, bir gay kulübü olan Neo’un sahibi olarak hizmet vermiştir.

Tunç Kökkaya Neden Öldü?

Sanat dünyasının sevilen isimlerinden Tunç Kökkaya, 58 yaşında yaşamını yitirdi. Ünlü ismin sevenlerinden edindiğimiz bilgilere göre, kalp pili ile yaşayan Kökkaya geçtiğimiz günlerde koronavirüse yakalandı ve virüsün akciğerlerine bulaşmasıyla evinde fenalaşarak hayata gözlerini yumdu.


58 yaşında hayata gözlerini yuman Tunç Kökkaya, bugün ikindi namazına müteakiben Zincirlikuyu Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlanacak. Kökkaya’nın ölümü başta ailesi olmak üzere sanat dünyasını yıktı. Ölüm haberini alan birçok ünlü isim, sosyal medya hesaplarından art arda paylaşımlar yaparak üzüntülerini dile getirdi.

You cannot copy content of this page