Polisten ‘cinsel saldırı’ iddiasıyla şikayetçi oldu, şimdi ‘İftira’ suçundan sanık

07.04.2022
Polisten ‘cinsel saldırı’ iddiasıyla şikayetçi oldu, şimdi ‘İftira’ suçundan sanık

Polisten ‘cinsel saldırı’ iddiasıyla şikayetçi oldu, ‘İftira’ suçundan sanık oldu

Cinsel saldırı suçu, cinsel arzuları tatmin amacıyla bir kimsenin vücut dokunulmazlığının ihlal edilerek bedenine fiziksel temasta bulunulması ile oluşur (TCK md.102).

İftira suçu, hakkında savcılık soruşturması açılması veya idari yaptırım uygulanmasını sağlamak için bir kimseye hukuka aykırı bir fiil isnat edilmesidir (TCK m.267). Yani, fail masum olduğunu bildiği bir kişiye suç atmaktadır.

Açık kaynaklarda yer alan bilgilere göre Ş. K. isimli kadın, internetten tanıştığı polis memuru İ.K. ile bir süre arkadaşlık yaptı.

22 Eylül 2021’de alışveriş merkezinden çıkan Ş.K., polisi arayarak İ..K. tarafından zorla alıkonulup cinsel saldırıya uğradığı ihbarında bulundu.

Ş. K., adrese gelen ekipler tarafından polis merkezine götürüldü.

Polis memuru İ.K., Ş. K.’nin polis merkezindeyken kendisini aradığını, istediği telefonu almaması halinde kendisinden şikayetçi olacağını söylediğini, olumsuz yanıt alınca da şikayette bulunduğunu söyledi.

Ş. K., ayrıca ifadesinde polis memurunun evinde uyuşturucu kullandığını da iddia etti.

POLİS MEMURU AÇIĞA ALINDI, ADLİ VE İDARİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Ş. K.’nin şikayeti üzerine 23 Eylül 2021’de, polis memuru İ..K.’nin evine operasyon düzenlenip arama yapıldı.

Gözaltına alınan İ..K. hakkında açılan idari soruşturma kapsamında açığa alındı.

Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘nitelikli cinsel saldırı, kişiyi cinsel amaçlı hürriyetinden yoksun bırakma’ suçlarından İbrahim H.K. hakkında adli soruşturma başlatıldı.

Konu ile ilgili soruşturma devam ederken Ş.K. ise dilekçe verip şikayetini geri çekti.

Ş. K., 23 Kasım 2021’de verdiği dilekçesinde, ” İ.K. arkadaşımdır. Şikayet ettiğim tarihlerde aramızda cinsel ilişki ve alıkoyma olayı kesinlikle olmadı. Bir anlık tartışmadan doğan kızgınlık ve öfkeyle emniyete giderek şikayetçi oldum. Bundan dolayı pişmanlık ve vicdan azabı çekmekteyim” şeklinde ifade verdi.

Jandarma Kriminal Dairesi Laboratuvarı’nın düzenlediği raporda polis memuru İ.K.’nin, uyuşturucu madde kullanmadığı kesinleşirken, bilirkişi raporlarında ise Ş. K.’nin, İbrahim H.K. tarafından cinsel saldırıya uğramadığı, kamera kayıtları ve tanık beyanlarıyla zorla alıkonulmadığı belirtildi.

Raporların ardından Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı, İbrahim H.K. hakkında, 17 Ocak’ta takipsizlik kararı verdi ve takipsizlik kararının ardından yaklaşık 5 ay sonra görevine dönen polis memuru İ..K., ise Ş.K. hakkında iftira davası açtı.

You cannot copy content of this page