Mobil kriminal polis laboratuvarı “Kıraç” Nedir? Antalya ve Mersin polisine teslim edildi, çalışmalar başladı

07.04.2022

Mobil kriminal polis laboratuvarı “Kıraç” Nedir? Mersin polisine teslim edildi, çalışmalar başladı.

Açık kaynaklarda yer alan bilgiler aşağıdaki gibidir.

Antalya ve Mersin’de, polislerin her türlü arazi ve iklim şartlarında görev yaparak olaylardan hızlı sonuç alabilecekleri “Kıraç” isimli mobil kriminal polis laboratuvarı hizmete girdi.

Olay yeri inceleme ekipleri, cinayet senaryosu gereği delil araştırması yapıp, elde ettikleri bulgulardan faili tespit etmek için mobil kriminal laboratuvarını kullandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığınca, yerli ve milli imkanlarla üretilen “Kıraç” ve 8 olay yeri inceleme aracının Antalya İl Emniyet Müdürlüğü’ne teslimi gerçekleştirildi. Antalya Bölge Kriminal Polis Laboratuvarı’ndaki törende, Antalya Valisi Ersin Yazıcı, İl Emniyet Müdürü Murat Ulucan Kıraç’ı inceledi.

Antalya Bölge Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürü Dr. Çağdaş Aksoy, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatları doğrultusunda Kıraç araçlarının oluşturulduğunu söyledi.

Kıraç’ın son teknoloji yerli ve milli imkanlarla üretildiğinin altını çizen Aksoy, “Kıraç, olay yerine gittiğinde bulgular toplandıktan sonra, delile dönüştürülmesi aşamasında çok büyük fayda sağlayacak. İçinde bir delil kurutma kabini, parmak izi tarama sistemi, parmak izi geliştirme laboratuvarı gibi bir çok imkanı bünyesinde barındırıyor. Bu sayede suç ve suçla mücadelede çok hızlı verimli bir sonuç almamızı sağlayacak” dedi.

“Kıraç”ın yüzde yüz yerli ve milli, çok fonksiyonlu ve 4 çeker bir araç olduğunu anlatan Aslan, şunları kaydetti:

“İçinden hiç inmeden çevresindeki olayları inceleyebileceğimiz, araştırabileceğimiz, çok fonksiyonlu bir aracımız. Bu tip araçlarımızla gücümüze güç katıyoruz. Bu aracımızı da buradaki güvenlik hizmetlerinde kullanacağız. Suç ve suçluluğu önleme çalışmalarına katkıda bulunacak. Aracın içerisinden parmak izini anında karşılaştırıp suç ve suçluyu bulabiliyorsunuz. Bu da inanılmaz bir hız getiriyor. Hızlı olduğunuz zaman da öne geçmiş oluyorsunuz, öne geçtiğiniz zaman da başarılı oluyorsunuz.”

You cannot copy content of this page