Dalak büyümesi neden olur bitkisel tedavi

02.04.2022
Dalak büyümesi neden olur bitkisel tedavi

Bitkisel Tedavi

Sabah aç karna 4 gram taze öğütülmüş yabani semizotu tohumu + 30 gram ev sirkesi içilir, 3 gün devam edilir. Semizotu tohumu yerine turp tohumu veya kurutulup öğütülmüş balkabağı kabuğu kullanılabilir.

10 gram defne yaprağı 400 gram suyla 3 dakika kaynatılır, 30 dakika sonra süzülür, gün boyu küçük yudumlarla içilir. Semizotu tohumuyla hazırlanan ilaçla dönüşümlü olarak 3’er günlük kürler halinde 3 defa tekrarlanır.

Günde 2-3 defa 150 gram taze sıkılmış semizotu suyu + 50 gram su karışımı içilir. Semizotu ve semizotu suyuna ara vermeden devam edilir. Yabani semizotu daha şifalıdır, ancak mevsimi değilse, lahana, kırmızı pancar veya nar suyu içilebilir.

Dalak hastalıklarına karşı gebreotundan (kapari) daha iyi bitki yoktur. Gebreotunun en kıymetli kısmı kök kabuğudur. Taze kabuk kuru kabuktan daha kuvvetlidir.

Kuru gebreotu kök kabuğu kaynatılarak içilir veya tomurcukları (kapari) sirkeyle yenir.

Gebreotu kök kabuğu veya tomurcukları öğütülüp çavdar unu ile yoğurularak dalak üzerine sarılır ve sabaha kadar bekletilir. Gerektikçe tekrarlanır.

Dalak hastalıklarına balkabağının kendisi de kabuğu da çok iyi gelir.
Balkabağının dış kabuğu ince soyulur ve kurutularak öğütülür. Günde 1 tatlı kaşığı yutulur.
Balkabağı kabuğu ile pişirilir. Bal ve dövülmüş sarımsak ile yenir.

Mevsime göre aşağıdaki karışımlar da kullanılabilir:

Eşit miktarlarda ısırgan tohumu + üzerlik tohumu karışımı öğütülür bal ile yarı yarıya karıştırılarak aç karnına 1 tatlı kaşığı yutulur. İki hafta devam edilir. Buna, kısa aralar vermek suretiyle 1 yıl boyunca aşağıdaki çemen otu ile dönüşümlü olarak devam edilir.

1 tatlı kaşığı çemen otu ılık su ile karıştırılır, bal ile tatlandırılıp içine yedi damla çörekotu yağı damlatılır ve içilir. İki hafta devam edilir.

Isırgan otunu çay olarak, ya da yemeğe katarak, kısa aralıklarla, devamlı kullanmak gerekir.

Brokoli suyu, beyaz lahana suyu, semizotu suyu veya kırmızı pancar suyu tek tek veya karıştırarak günde 1-2 defa birer bardak içilir. Ya da mevsimine göre, günde 1-2 bardak greyfurt veya nar suyu 1-2 yıl boyunca içilir.

Dalaktaki tıkanıklığı açan zencefil ve tarçın sık kullanılır.

Acı badem, bütün tıkanıklıkları, özellikle karaciğer ve dalaktaki tıkanıklıkları açmada çok etkilidir. 3 acı bademi 3-5 tatlı badem ile birlikte yemek de çok etkilidir.

Büyüyüp sertleşen iltihaplı (sıcak) dalak için kompresler:

Beyaz lahana yaprağı ezilerek sirke ile karıştırılır ve yağlı kağıda sürülüp, dalak bölgesine sarılır, 3-4 saat bekletilir.

Kırmızı pancar sirkede kaynatılıp ezilir ve yağlı kağıda sürülerek dalak bölgesine sarılır, 3-4 saat bekletilir.

Büyüyüp sertleşen iltihapsız (soğuk) dalak için kompresler:

Yağlı kağıda bal sürülür, üzerine hardal tohumu öğüterek serpilir ve dalak bölgesine sarılır. 3 4 kat bez ile kapatılarak mümkün olduğunca uzun süre (15-30 dakika veya daha uzun) bekletilir.

Her akşam çörekotu öğütülür ve eski zeytinyağı veya zeytinyağı tortusu ile karıştırılıp dalak bölgesine konur. Sabaha kadar bekletilir. Bu kompres her türlü iltihaplı şişlik için de kullanılabilir. Bu kompresleri semizotu tohumu içerken yapmak çok etkilidir.

You cannot copy content of this page