Sabetay Sevi kimdir? Sabatay Sevi hareketi nedir?

01.04.2022
Sabetay Sevi kimdir? Sabatay Sevi hareketi nedir?

Sabatay Sevi, Osmanlı Yahudi din adamı ve tarikat lideri. Sabatay Sevi 17. yüzyılda Osmanlı topraklarında, İzmir Agora’da doğdu. 22 yaşında Mesihlik iddiasında bulunan Yahudi din adamıdır. Doğduğu ev halen İzmir’in eski yahudi mahallesinde bulunur.

Sabatay Sevi, Yahudi din adamı ve tarikat lideriydi. Sabatay Sevi 17. yüzyılda Osmanlı topraklarında, İzmir Agora’da doğdu. 22 yaşında Mesihlik iddiasında bulundu. Dünyayı kötülüklerden arındıracağına, tüm Yahudileri mukaddes İsrail’e götürerek orada yeniden tapınağı inşa edeceğine inanıyordu. Yahudiliği ikiye böldü.

Hareket esas olarak Selanik merkezliydi. Grup köken olarak 17. yüzyılda Sefarad Haham ve Kabalist Sabatay Sevi‘nin Yahudi Mesih olduğunu iddia etmesiyle ve daha sonra Sultan IV. Mehmed’in ölüm cezasına çarptırmasıyla Sabatay Sevi‘nin zorla İslama dönmesiyle ortaya çıktı.

Sabataycılık (eskiden Dönmeler ya da Avdetiler), 17. yüzyılda İzmir ve çevresinde ortaya çıkan Sabatay Sevi’nin kurucusu olduğu, onu Mesih kabul eden mistisizme ve Kabbala’ya dayanan inançtır.

You cannot copy content of this page