Ali Dia Kimdir? Ali Dia hikayesi, Ali Dia kaç takımda oynadı?

26.03.2022
Ali Dia Kimdir? Ali Dia hikayesi, Ali Dia kaç takımda oynadı?

Ali Dia, Senegalli eski futbolcudur. Liberyalı millî futbolcu George Weah’ın kuzeni olduğuna dair sahte bir iddia sonucu Premier League kulüplerinden Southampton’da bir maç forma giyen futbolcudur.

Southampton teknik direktörü Graeme Souness ofisinde otururken ona bir telefon gelir. Telefonun ucundaki kişi kendisini Milanlı forvet George Weah olarak tanıtır,


Telefonun başında olan kişi Weah değildir ama Graeme Souness buna inanır. Bir süre havadan sudan sohbet ettikten sonra Weah olduğunu iddia eden kişi konuya girer. “Orada yani İngiltere’de benim kuzenim var. Adı Ali Dia. Harika bir futbolcu. Mutlaka denemelisin. Paris Saint-Germain’de oynamıştık ve 13 kez de milli takım formasını giydi. Mutlaka dene.” der.


Söz konusu sadece deneme sözleşmesi, yani 1 aylık sözleşme yaparak bu mükemmel futbolcuyu yakından tanıma imkanı bulacaktı ve buldu.

Ali Dia’nın okuldan bir arkadaşı Graeme Souness’ın numarasını bulup, bir numara yapmışlardı ve başarılı olmuşlardı! Ali Dia antrenmanlara çıktı ama maç performansı sonucu gerçek anlaşıldı.


Ali Dia’ya o istediği şans verildi ve Leeds United karşısında bir Premier Lig karşılaşmasına çıktı.


Ali Dia’nın sözleşmesi hemen feshedildi fakat Northumbria Üniversitesi’nde okuması için gereken çalışma iznine sahip oldu ve okul bursuna gerekli olan parayı bu sözleşme ile kazanmıştı bile.

Ali Dia geçimini sağlamak ve biraz daha para biriktirmek için bu harika kariyerini burada noktalamadı. Southampton referansıyla İngiltere’nin alt liglerinde mücadele eden Gateshead forması giydi.

You cannot copy content of this page