Ali Kuşçu kimdir, eserleri nelerdir?

07.03.2022
Ali Kuşçu kimdir, eserleri nelerdir?

Matematik, astronomi ve kelam ilimlerinde aktif olarak eser veren ve önemli çalışmalarda bulunan Ali Kuşçu, Fatih Külliyesi yıllarında güneş saati tasarlamış ve İstanbul’un enlem ve boylam derecesini belirlemiştir. Dünyada Ay’ın haritasını ilk çıkaran kişi olması nedeniyle Ay’ın bir bölümüne adı verilmiştir.

Semerkant’ta dünyaya gözlerini açan Ali Kuşçu, ilk öğrenimine Semerkant’ta adım atmıştır.


Ardından Kirman’a eğitim ve öğrenimini bitiren Ali Kuşçu, Uluğ Beyin kurmuş olduğu gözlem evde 1421 senesinde müdür olarak misyon almaya adım atmıştır.

Yaşamında oldukça drama bir vakayla karşılaşan Ali Kuşçu, Uluğ bey’in oğlu tarafınca öldürülmesinin peşinden, medrese de verdiği derslere son vererek Hacca gitmek için Tebriz’e gitmiştir.

Tebriz’e gittikten sonrasında, Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan Kuşçu’yu fazlaca beğenmesi ve bir o denli da kıymet katması üstüne, Osmanlılarla barış konuşmalarını yürütmesi için Kuşçu’yu elçi tercih etti ve İkinci Mehmet’ e hitabı için gönderdi.


Kuşçu ise tavsiye edilen bu vazifeyi sadece, elçilik misyonunu yerine getirebildikten sonrasında kabul edebileceğini deklare etti. Akabinde tüm ailesini İstanbul’a alarak İkinci Mehmet’in yanında misyona başlamış olan Ali Kuşçu, Ayasofya medresesinde müderris olarak orada eğitim vermeye başladı.

1474 senesinde İstanbul’da yaşamını yitirdi. Mezarlığı Eyüp Sultan Türbesi çevresinde olduğu öğrenilmektedir.

Çalışmaları kelam, dil bilgisi ve matematik, astronomi yönünde gelişen Ali Kuşçu’nun astronomi ve matematik alanında yazmış olduğu iki önemli eseri vardır. Bunlardan birisi, Otlukbeli Savaşı sırasında bitirilip zaferden sonra Fatih’e sunulduğu için “Fethiye” adı verilen astronomi kitabıdır.

You cannot copy content of this page