2022 model Hyundai Bayon özellikleri, tasarımı

2022 model Hyundai Bayon özellikleri, tasarımı

Tamamen yeni Hyundai Bayon, özellikle Avrupa için tasarlanmış tamamen yeni bir crossover SUV. B segmenti SUV olarak Hyundai’nin genişleyen SUV ailesinin en yeni ve en küçük üyesidir. Bayon, kompakt bir dış cepheye, geniş bir iç mekana ve onu kendi segmentinde öne çıkaran uzun bir akıllı güvenlik ve bağlantı özellikleri listesine sahiptir. Bununla Hyundai Bayon, teknolojiyi demokratikleştirerek yüksek teknoloji güvenlik ve bağlantı özelliklerini herkes için erişilebilir hale getiriyor.

Hyundai’nin mevcut SUV adlandırma stratejisine uygun olarak, Bayon’un adı bir tatil noktasından ilham aldı: Fransız Bask Bölgesi’nin başkenti ve Fransa’nın güneybatısındaki en güzel destinasyonlardan biri olan Bayonne. Hyundai Bayon, Avrupa pazarının taleplerini karşılamak üzere tasarlandığından, şirket ona bir Avrupa adı vermeye karar verdi.

Keskin ve ayırt edici bir tasarım

Bayon, beklenmedik ve göz alıcı orantıları ve güçlü grafik özellikleriyle ayırt edici, Hyundai SUV ailesinin en son tasarım ifadesidir. Ayrıca, orantı, mimari, stil ve teknoloji arasındaki uyumla tanımlanan Hyundai tasarım kimliği Sensuous Sportiness’i de kapsar. Duyusal Sportifliğin bu son yorumu, duygusal değerleri yenilikçi çözümlerle birleştiriyor.

Önde, altta geniş bir ızgara açılarak sağlam bir duruş oluşturuyor. Yan kısımda ise dinamik omuz, kama şeklinde bir görünüm sağlar. Arkada, ok şeklindeki ışıklar, sütun dinamiklerinin altını çizerek, uzak konumlarıyla geniş bir duruş oluşturuyor. Genel olarak, hem araç gövdesindeki hem de ışık mimarisindeki açısal çizgiler, üçgen şekiller ve yatay çizgiler, genişliği vurgular ve Bayon’a güçlü, modern bir görünüm kazandırır.h

Ayrıca Bayon, temiz, ferah ve iyi aydınlatılmış bir iç mekana sahiptir. Ön ve arka yolcu konforunu en üst düzeye çıkarmaya ve bagaj alanını artırmaya güçlü bir şekilde odaklanılıyor.

Genişlik ve Rahatlık

411 litrelik bagaj hacmiyle Hyundai Bayon, kompakt boyutuna rağmen geniş saklama alanıyla dikkat çekiyor. Bu nedenle Bayon, ferahlığı ve kullanılabilirliği ile öne çıkıyor. Yükü örtmek için arka koltuğun arkası boyunca kaydırılabilen akıllı bagaj kapağı ek bir fayda sağlar.

Sınıfında lider bağlantı ve teknoloji

Diğer Hyundai modellerinde olduğu gibi Bayon, kablosuz telefon yansıtma kullanılabilirliği ve Hyundai Bluelink® teknolojisi dahil olmak üzere, segmentinde nadiren bulunan gelişmiş bağlantı teknolojisi sunar. Sınıfının en iyisi dijital kokpit ve birinci sınıf bilgi-eğlence özelliklerinin yanı sıra birinci sınıf bir Bose ses sistemi sunar.

Sınıfının en iyisi güvenlik paketi

Bayon, Hyundai SmartSense güvenlik özellikleriyle donatılmıştır ve en yüksek Avrupa güvenlik standartlarına uygundur. Öne çıkan özellikler arasında Navigasyon tabanlı Akıllı Seyir Kontrolü (NSCC), Akıllı Hız Sınırı Yardımı (ISLA) ve Şerit Takip Yardımı (LFA) bulunur.

Performans ve ilerleme

Bayon, güncellenmiş Kappa motor ailesi sayesinde mükemmel yakıt verimliliği ve son derece rekabetçi bir CO2 emisyonu sıralamasına sahiptir. 1.0 T-GDi, optimum verimlilik için doğrudan enjeksiyonlu, küçültülmüş üç silindirli turbo şarjlı bir motordur. Hyundai’nin akıllı Manuel Şanzıman (iMT) ile benzersiz 48 volt hafif hibrit teknolojisi (48V) ile birleştirildiğinde, bu daha da fazla yakıt tasarrufu ve verimlilik sağlar.

Serinin en üstünde, Hyundai Bayon, 48V ve 100 PS veya 120 PS ile 1.0 T-GDi motorla sunuluyor. Bu, 6 vitesli akıllı Manuel Şanzıman (6iMT) veya 7 vitesli çift kavramalı şanzıman (7DCT) ile birleştirilebilir.

Keskin ve ayırt edici bir tasarım

Cesur grafik unsurlara ve beklenmedik ancak zarif oranlara sahip olan Bayon, mimari, orantı, stil ve teknoloji arasındaki uyumla tanımlanan Hyundai tasarım kimliği Duyusal Sportifliği kapsayarak Hyundai SUV ailesine ferahlatıcı bir tasarım getiriyor. Duyusal Sportifliğin bu son yorumu, duygusal değerleri yenilikçi çözümlerle birleştiriyor.

Dış tasarım

Hyundai Bayon, kendisini rakiplerinden açıkça ayıran ayırt edici bir dış tasarım ile karakterize edilir. Benzersiz tasarım çözümleri, yüksek teknoloji görünümlü detaylar ve temiz bir görünüm, onu kalabalıktan yükseltir.

Önde, altta geniş bir ızgara açılarak sağlam bir duruş oluşturuyor. Hava girişleriyle birleştirilen üç parçalı ana ışıklar, benzersiz bir görünüm ve mimari oluşturur. Yatay bir hava giriş bandı ve DRL’ler genişliği belirler ve daha düşük bir koruma plakası SUV kimliğini doğrular.

Yan kısımda ise dinamik omuz, kama şeklinde bir görünüm sağlar. Ok şeklindeki C sütunu, dinamik ve beklenmedik bir mimari sağlar. Bu, çamurluk özelliği ve kaplama ile birlikte benzersiz karakterini tanımlar.

Arkada, ok şeklindeki ışıklar sütun dinamiklerinin altını çiziyor. Uzak konumları geniş bir duruş oluşturur. Buna ek olarak, arka lambaları birbirine bağlayan ince bir yatay çizgi, genişliği daha da vurguluyor ve arka ile yan tarafı tek bir hareketle birleştiriyor. Arka kemerin üzerindeki açısal çizgiler, canlı bir bölüm oluşturarak hacmi vurgular. Güçlü arka bölüm ve görsel olarak genişleyen arka cam, benzersiz ve etkileyici bir arka tasarım başlatır. Full LED ışıklar ve göstergeler modern görünümünü tamamlıyor.

Bayon, 15 inç çelik jantlar veya 16 veya 17 inç alaşım jantlarla mevcuttur.

Yeni bir lansman rengi olan Mangrove Green de dahil olmak üzere toplam dokuz dış renk mevcuttur. Phantom Black’de isteğe bağlı iki tonlu bir çatı, çeşitli dış renklerle de mevcuttur.

Dış renkler:

 • İsteğe bağlı Phantom Black çatılı Mangrov Yeşil İnci [lansman rengi]
 • Hayalet Siyah İnci
 • İsteğe bağlı Phantom Black tavanlı Polar White
 • İsteğe bağlı Phantom Black çatılı Şık Gümüş Metalik
 • Opsiyonel Phantom Black çatılı Elemental Pirinç Metalik
 • İsteğe bağlı Phantom Black çatılı Dragon Red Pearl
 • İsteğe bağlı Phantom Black çatılı Aqua Turkuaz Metalik
 • Aurora Gri İnci
 • İsteğe bağlı Phantom Black tavanlı Intense Blue Pearl

İç dizayn

Hyundai Bayon, temiz, ferah ve iyi aydınlatılmış bir iç mekana sahiptir. Ön ve arka yolcu konforunu en üst düzeye çıkarmaya ve bagaj alanını artırmaya güçlü bir şekilde odaklanılıyor. İç mekan, 10,25 inç dijital küme ve 10,25 inç AVN veya 8 inç Ekran Sesi dahil olmak üzere bir dizi bağlantı ekipmanı ile tanımlanır. Yolcular, ön ayak alanlarına, kapı boşluklarına ve ön kapı çekme kolu alanlarına ve ayrıca orta konsolun altındaki saklama alanına entegre LED ortam aydınlatma teknolojisinden yararlanabilir.

Özenle seçilmiş nötr iç renk ve malzeme yelpazesi, dış renk yelpazesiyle maksimum uyumluluk sağlar. Küçük ve ince vurgulara sahip sakin bir renk ve döşeme konsepti, sürücünün odaklanmasına olanak tanıyan sakin bir atmosfer yaratır. Bayon, standart olarak Full Black kumaş iç kısımla gelir ve diğer iki isteğe bağlı renk kombinasyonu mevcuttur.

İç renk kaplamaları:

 • Tam Siyah
 • Koyu Gri + Açık Gri
 • Koyu Gri + Mangrov Yeşili dikiş ve ekler

Genişlik ve rahatlık

Bayon, bir SUV’nin konforunu ve depolama alanını, B segmenti bir aracın çevikliği ve yakıt verimliliğiyle birlikte sunuyor. Kompakt dış boyutu ve aile dostu iç mekanı, müşterilerin her iki dünyanın da en iyisinin tadını çıkarabileceği anlamına gelir: Kompakt boyutu, kullanımı çevik hale getirirken, yüksek oturma konumu mükemmel görüşü destekler ve içeri girmeyi kolaylaştırır. Bu aynı zamanda müşterilerin Hyundai SUV’lerden bekledikleri güvenli ve sağlam hissine de katkıda bulunur.

411 litrelik bagaj hacmiyle Bayon, geniş saklama alanıyla dikkat çekiyor. Bu nedenle Bayon, ferahlığı ve kullanılabilirliği ile öne çıkıyor. Yükü örtmek için arka koltuğun arkası boyunca kaydırılabilen akıllı bagaj kapağı ek bir fayda sağlar.

4.180 mm uzunluğunda, 1.775 mm genişliğinde ve 1.490 mm yüksekliğinde (veya 17 inç tekerleklerle 1.500 mm), boyutları kompaktlık ve rahatlık arasında mükemmel bir denge sağlar. 2.580 mm dingil mesafesine sahiptir. Mükemmel diz mesafesi, ister ön koltukta ister arka koltukta oturuyor olsun, yolcuların konforlu bir sürüş deneyimi yaşamasını sağlar: ön yolcular 1.072 mm, arka yolcular ise 882 mm’lik bir diz mesafesinin keyfini çıkarabilir.

Gerçek bir SUV olarak Hyundai Bayon, B segmentindeki diğer araçların çoğundan daha yüksek, 183 mm’ye kadar (17 inç jantlarla birlikte) yerden yükseklik sunar.

Sınıfında lider bağlantı ve teknoloji

Diğer Hyundai modellerinde olduğu gibi Bayon da kendi segmentinde nadiren bulunan gelişmiş bağlantı teknolojisi sunuyor. Sınıfının en iyisi dijital kokpit ve birinci sınıf bilgi-eğlence özellikleri sunar.

Müşteriler, 10,25 inç AVN ekran veya 8 inç Ekran Sesi arasında seçim yapabilir. 8 inçlik Ekran Sesi, kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto içerir. Ayrıca, sürücü moduna ve sürücü seçimine bağlı olarak farklı grafiklere sahip 10,25 inçlik yapılandırılabilir bir dijital küme mevcuttur.

Ön yolcular için iki USB bağlantı noktası ve arka için bir USB bağlantı noktası, aynı anda üç adede kadar cihazın şarj edilmesini mümkün kılar. Ön bağlantı noktalarından biri ayrıca veri aktarımına izin vererek yolcuların telefonlarını aracın bilgi-eğlence sistemine bağlamasına olanak tanır. Birinci sınıf bir Bose ses sistemi paketi tamamlayarak, bir subwoofer dahil sekiz hoparlörü sayesinde yolculara yüksek kaliteli bir dinleme deneyimi vaat ediyor.

Mevcut bağlantı ekipmanı:

 • 10,25 inç dijital küme10,25 inç Sesli Video Gezinti (AVN)
 • 8 inç Ekran Sesi
 • Apple CarPlay ve Android Auto (8 inç Ekran Sesi ile kablosuz olarak sunulur)
 • Bir subwoofer dahil sekiz hoparlörlü Bose Premium Ses Sistemi
 • “Sounds of Nature” yapılandırılabilir ses atmosferi
 • Bluelink® Bağlantılı Araç Hizmetleri
 • Kablosuz şarj pedi
 • Üç USB bağlantı noktası

Hyundai Bluelink® Bağlantılı Araç hizmetleri

Bayon, Hyundai’nin Bluelink® teknolojisinin en son sürümüyle donatılmıştır, bu da kullanıcıların son teknoloji bağlantılı araç hizmetlerinden yararlanabileceği anlamına gelir. Bluelink®, Bağlantılı Yönlendirme ve yeni bir Kullanıcı Profili özelliği gibi hizmetleri içerir. Bu nesil Bluelink®’te yeni olan Takvim Entegrasyonu. Bu, sürücünün Google veya Apple takvimini aracın bilgi-eğlence sistemine yansıtabileceği anlamına gelir. Takvim randevusunun da bir adresi varsa, doğrudan aracın navigasyon sistemine aktarılabilir.

Ayrıca müşteriler Bluelink® uygulamasını kullanarak arabalarını uzaktan bulabilir, kilitleyebilir ve kilidini açabilir veya bakım gerekliliği veya yakıt seviyeleri gibi araç bilgilerini kontrol edebilir.

Bluelink® ve LIVE Services özellikleri:

 • Bağlantılı Yönlendirme: Günlük sürüş için daha da hassas rotalar sunan bulut tabanlı navigasyon sistemi
 • Canlı Park Hizmetleri: artık yakındaki park yerinin müsaitliğine ek olarak cadde üzeri park fiyatı bilgilerini de içeriyor
 • Takvim entegrasyonu: Sürücüler, Google veya Apple takvimlerini otomobilin bilgi-eğlence sistemiyle senkronize edebilir ve doğrudan randevulara gidebilir
 • Uzaktan hizmetler: Sürücüler Bluelink® uygulamasını kullanarak araçlarını kilitleyebilir/kilidini açabilir ve araç durumunu görüntüleyebilir
 • Çevrimiçi ses tanıma: ısıtma ve soğutma gibi araç işlevlerini kontrol edebilen güçlü çevrimiçi (bulut tabanlı) ses tanıma
 • Arabamı Bul: Sürücüler park ettikleri yeri unuturlarsa araçlarını kolayca bulabilirler.
 • Arabaya gönder (POI): yerel ilgi çekici yerleri arayın ve sonuçları aracın uydu navigasyonuna gönderin
 • Güvenlik: Araç alarmı bildirimi
 • Bakım: teşhis ve araç raporu (örneğin, lastik basıncı ve hava yastıkları), sürüş bilgileri

Sınıfının en iyisi güvenlik paketi

Bayon, güvenli ve sağlam DNA’sını Hyundai SUV ailesinin diğer üyeleriyle paylaşıyor ve buna uygun güvenlik özelliklerine sahip. Bayon, kendi segmentinde öne çıkmasının bir başka yolu da Hyundai SmartSense güvenlik özelliklerinin kapsamlı bir listesini sunuyor. Birçoğu zaten standart donanıma dahil edilmiştir.

Hyundai Bayon’u rakiplerinden ayıran bir dizi yarı otonom sürüş özelliği. Şerit Takip Yardımı (LFA), aracı şeridinde merkezde tutmak için çalışır. Ön Çarpışma Önleme Yardımı (FCA) önce bir alarm verir, ardından gerekirse bir çarpışmayı önlemek için fren uygular. Bu özellik, araba, yaya ve bisikletçi algılamanın yanı sıra bir kavşakta sola dönerken karşıdan gelen bir araba ile çarpışmayı önlemek için fren uygulayabilen Kavşak Dönüşünü içerir. Diğer bir gelişmiş özellik olan Navigasyon tabanlı Akıllı Seyir Kontrolü (NSCC), bir otoyolda veya otoyolda sürerken hızı otonom olarak ayarlamak için aracın navigasyon sisteminden gelen verileri kullanır.

Kör Nokta Çarpışma Önleme Yardımı (BCA), köşeleri izlemek için bir ön görüş kamerası ve arka köşe radarı kullanır ve başka bir araç algılanırsa dış aynalarda görsel bir uyarı belirir. Gerektiğinde, BCA bir çarpışmayı önlemek veya darbe hasarını azaltmak için diferansiyel frene etki eder.

Bayon ayrıca, odak noktası kaydığında sürücünün dikkatini nazikçe yeniden yönlendiren çeşitli özellikler içerir. Driver Attention Warning (DAW), uykulu veya dikkati dağılmış sürüşü algılamaya yardımcı olmak için sürüş modellerini analiz eder. Bu sistem, öndeki araç ilerlemeye başladığında ve yeterince hızlı tepki vermediğinde sürücüyü uyaran Önde Gelen Araç Kalkış Uyarısı (LVDA) ile birlikte çalışır. Ayrıca Arka Yolcu Uyarısı (ROA), sensörler arka koltukta hareket algılarsa araçtan ayrılmadan önce sürücüyü bilgilendirir. Bu, Bayon’u çocuklar veya evcil hayvanlar da dahil olmak üzere arka yolcular için daha da güvenli hale getirerek aileler için mükemmel bir seçimdir.

Yine de, diğer özellikler düşük hızlarda sürerken veya park ederken güvenliği sağlar. Park Çarpışma-Kaçınma Yardımı-Geri (PCA-R) bir uyarı verir ve gerekirse, araç yavaş geri giderken arkada bir engel algılandığında fren uygular. Arka Çapraz Trafik Çarpışma-Kaçınma Yardımı (RCCA), sürücülere bir park yerinden geri çıkarken ve başka bir araba geçtiğinde benzer şekilde yardımcı olur. Ve Park Yardımı (PA), sürücülerin dar alanlara girmesine yardımcı olmak için birlikte çalışan bir dizi sensör ve yazılımla yarı otonom park etmeye izin verir.

Bir kaza durumunda, aracın hava yastıkları açılırsa, eCall acil durum hizmetlerini otomatik olarak uyaracaktır. Alternatif olarak, yolcular bu özelliği bir düğmeye basarak da etkinleştirebilirler.

Mevcut SmartSense güvenlik özellikleri:

 • Şeritte Kalma Yardımı (LKA)
 • Şerit Takip Yardımı (LFA)
 • Navigasyon tabanlı Akıllı Seyir Kontrolü (NSCC)
 • Akıllı Hız Sınırı Yardımı (ISLA)
 • Uzun Far Yardımı (HBA)
 • Araba, yaya ve bisikletçi algılama ve Kavşak Dönüşlü Ön Çarpışmadan Kaçınma Yardımı (FCA)
 • Sürücü Dikkat Uyarısı (DAW)
 • Önde Gelen Araç Kalkış Uyarısı (LVDA)
 • Arka Yolcu Uyarısı (ROA)
 • Kör Nokta Çarpışma Uyarısı (BCW)
 • Kör Nokta Çarpışma-Kaçınma Yardımı (BCA)
 • Park Çarpışma-Kaçınma Yardımı-Geri (PCA-R)
 • Arka Çapraz Trafik Çarpışma-Kaçınma Uyarısı (RCCW)
 • Arka Çapraz Trafik Çarpışma-Kaçınma Yardımı (RCCA)
 • Park Yardımı (PA)

Performans ve güç aktarma organları

Bayon, güncellenmiş Kappa motor ailesi sayesinde mükemmel yakıt verimliliği ve son derece rekabetçi CO2 emisyonları ile iftihar etmektedir. T-GDi, optimum verimlilik için doğrudan enjeksiyonlu, küçültülmüş turbo şarjlı bir motordur. Bayon ayrıca, sürüş koşullarına göre valfin açılma ve kapanma süresini düzenleyen Hyundai’nin benzersiz Sürekli Değişken Valf Süresi (CVVD) teknolojisine de sahiptir. Bu, motor performansını optimize ederken yakıt verimliliğini de artırarak emisyonların azalmasına ve yakıt tasarrufuna neden olur. Hyundai Bayon ayrıca 48 volt hafif hibrit teknolojisi (48V) ile de mevcuttur. Sistem 48 Volt akü, Hafif Hibrit Marş Jeneratörü (MHSG) ve LDC dönüştürücü (Düşük Voltaj DC/DC) içerir. MHSG, geri kazanımdan kinetik enerji üretir ve bunu 48V akü sisteminde depolar,

48V hafif hibrit teknolojisi, daha da fazla yakıt tasarrufu ve verimlilik sağlayan benzersiz bir teknolojik eşleştirme olan akıllı Manuel Şanzıman (iMT) ile birleştirilebilir. iMT, sürücü gaz pedalını bıraktığında motoru şanzımandan ayırır. Bu, aracın boşta çalışmaya başlamasına, emisyonların azaltılmasına ve yakıt tasarrufuna olanak tanır. iMT ile ilişkili iki farklı boşta durma seviyesi vardır: birincisi, motor rölantideyken ve ikincisi, motor tamamen kapatıldığında. Sürücü frene veya gaz pedalına basar basmaz motor yeniden çalıştırılır ve kapatıldığı viteste tekrar çalışmaya başlar. Bu, performanstan ödün vermeden daha iyi yakıt verimliliği sağlar.

Serinin en üstünde, 48V ve 120 veya 100 PS’li 1.0 litrelik bir T-GDi motor bulunur. Bu, 6 vitesli akıllı Manuel Şanzıman (6iMT) veya 7 vitesli çift kavramalı şanzıman (7DCT) ile birleştirilebilir.

1.0 litrelik T-GDi’nin 100 PS versiyonu 48V olmadan da mevcuttur ve 6 vitesli manuel şanzıman (6MT) veya 7DCT ile eşleştirilebilir.

48V olan ve olmayan 1.0 litrelik T-GDi motor ayrıca, sürüş koşullarına göre motor tepkisini ve direksiyon performansını optimize etmek için üç sürüş modu ile birlikte gelir. Bunlar Eco, Normal ve Sport’tur.

5MT ile eşleştirilmiş 84 PS’li 1.2 litre MPi motor da mevcuttur.

Bayon, genellikle Hyundai’nin yüksek performanslı modelleri için ayrılmış bir özellik olan Rev Matching ile donatılmış ilk Hyundai SUV’dir. Devir eşleştirme, sürücü daha yüksek bir vitesten daha düşük bir vitese geçtiğinde motorun devrini otomatik olarak ayarlar. Sonuç olarak, daha konforlu bir sürüş için daha yumuşak vites küçültme sağlar. Tüm sürüş modları için 7DCT ile eşleştirildiğinde 1.0 litre T-GDi motor için ve Spor modunda 6iMT ile eşleştirildiğinde 48 V ile 1.0 litre T-GDi motor için mevcuttur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page