Ayfer Bartu Candan kim, bölümü ne?

Ayfer Bartu Candan kim, bölümü ne?

Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim görevlisi.

Lisans derecesini 1990 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nden Sosyoloji ve Psikoloji dallarında aldı, yüksek lisans ve doktora derecelerini 1997 yılında Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de sosyal antropoloji alanında tamamladı.

Türkiye’de Koç Üniversitesi, ABD’de de Kaliforniya Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi’nde ders verdi. Araştırma alanları şehir antropolojisi, siyaset antropolojisi, maddi kültür çalışmaları, göç ve cinsiyet, sosyoloji ve antropoloji kuramı, mekân, iktidar ve cinsiyet ilişkileri olarak sıralanabilir.

İstanbul’da mekânsal ve sosyal ayrışma, kapalı siteler, kentsel dönüşüm projeleri ve sosyal tabakalaşma konularında, Berlin’de Türkiye’den Almanya’ya işçi göçünün ilk yıllarında çalışmak üzere gitmiş olan kadınlarla göç, çalışma yaşamı ve cinsiyet ilişkisi üzerine, Çatalhöyük’te arkeoloji ve kültürel miras siyaseti üzerine araştırma projeleri yürüttü.

Geçmiş ve kültürel miras siyaseti konularında Avrupa Birliği projelerinde yer aldı ve Dünya Bankası danışmanlığı yaptı.

İLGİ ALANLARI

Kent antropolojisi, kültür mirası ve tarih politikaları, geçmişin çağdaş kullanımları, arkeoloji politikaları, turizm antropolojisi, görsel antropolojiDoktora, University of California at Berkeley (1997)Lisans, Boğaziçi Üniversitesi (1990)

Bartu-Candan, A. ve Biray Kolluoğlu (2008) “Emerging Spaces of Neoliberalism: A Gated Town and a Public Housing Project in İstanbul.” New Perspectives on Turkey 39: 5-46.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page