İstatistiklere göre Türkiye, İtalya’yı yenecek mi?

İstatistiklere göre Türkiye, İtalya’yı yenecek mi?

İlk defa 1954 yılında İsviçre’de düzenlenen Dünya Kupası’na katılma hakkı kazanan A Milli futbol takımımız, bu turnuvadan sonra 42 yıl, ne Avrupa ne de dünya çapında uluslararası bir futbol organizasyonuna katılma hakkı elde edemedi.

42 yıl sonra 1996’da katıldığımız organizasyon ise İngiltere’de yapılan Avrupa Şampiyonası olmuştu. Bu yapıda ilk turda Hırvatistan, Danimarka ve Portekiz’e mağlup olarak sonuncu sırada yer aldık ve ilk turda veda ettik.

2000 HOLLANDA – BELÇİKA ORTAKLIĞINDA AVRUPA ŞAMPİYONASI

2000 Avrupa Şampiyonası’na katılan ekibimiz 1. turda İtalya, ev sahibi Belçika ve İsveç ile eşleşti. Bu grubçp maçlarına İtalya’ya 2-1 mağlup olarak başladık. Filipho İnzaghı ve Conte’nin gollerine Okan Buruk ile karşılık verdik.

Ardından İsveç ile 0-0 berabere kaldık ve ev sahibi Belçika’yı Hakan Şükür’ün iki golüyle yendik. Bu maçta Hakan Şükür’ün Belçika kalecisi De Wilde’nin üstüne zıplayarak kaydettiği kafa golü, halen hafızalardadır.

Millilerimiz, gruptan çıktı ve 2. turda Portekiz’e 2-0 mağlup oldu. Bu maçta da Arif Erdem’in, kazanılan penaltıyı ısrarla atmak istemesi ve kaçırması da bizim açımızdan hafızalara kazınan bir başka anektoddur.

2002 DÜNYA KUPASI – JAPONYA VE GÜNEY KORE MAÇLARI

Millilerimiz, ara vermeden 2002 Dünya Kupası’na da katılma hakkı kazandı. Zaten, ülke tarihimizde arka arkaya hem Avrupa Şampiyonası hem de Dünya Kupası’na katıldığımız tek dönem, bu zaman dilimidir. Şüphesiz bunda ki en önemli etken, 2000 UEFA ve Süper Kupası’nı kazanan Galatasaray’ın Türk oyuncularının milli takımın temelini oluşturmasıydı.

Japonya ve Güney Kore’nin ortaklaşa düzenlediği 2002 Dünya Kupası’nda hem Japonya hem de Güney Kore ile oynadık. Burada 2. turda ev sahibi Japonya’yı Ümit Davala’nın kafa golüyle 1-0 mağlup ederek çeyrek finalde Senegal’in rakibi olduk. Ümit Davala, o turnuvada hem oyunuyla hem de ilginç saç stili ile dikkat çekmişti.

Senegal’i İlhan Mansız’ın uzatmada attığı altın golle yenen Millilerimiz, yarı finalde Nazario De Lima Ronaldo’nun pis burundan attığı golle finali kaçırmıştı.

Üçüncülük maçında ise diğer ev sahibi Güney Kore’yi 3-2 mağlup ederek dünya üçüncüsü olmuştuk. Üçüncülük mücadelesinde Hakan Şükür’ün 9. saniyede attığı gol, halen Dünya Kupası tarihinde atılan en erken goldür.

2008 AVRUPA ŞAMPİYONASI – İSVİÇRE MAÇI

2008 Avrupa Şampiyonası da Avusturya ve İsviçre ortaklığında gerçekleştirildi.

İlk turdaki ilk maçta Portekiz’e mağlup olduk. Ardından ev sahibi İsviçre’yi 1-0 geriden gelip yağmurlu bir günde 2-1 mağlup ettik.

Daha sonra ise Çekya’yı 2-0 geriden gelerek 3-2 yendik ve çeyrek finale yükseldik. Çeyrek finalde de uzatmanın son dakikasında Hırvatistan karşısında yenik duruma düştük. Fakat uzatmanın uzatmalarında geri döndük. Rakibimizi penaltılarla elediğimiz 2008 Avrupa Şampiyonası’nda yarı finalde son dakikalarda yediğimiz golle Almanya’ya 3-2 mağlup olduk. Turnuvayı böylece Rusya ile birlikte üçüncü tamamladık.

2016 yılında Fransa’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda ise İspanya, Hırvatistan ve Çekya ile aynı grupta bulunduk. Sadece Çekya’yı 2-0 yendiğimiz turnuvada üst gruba yüksekemedik.

EV SAHİPLERİNİ YENDİK

Yazımızın içinde de göreceğiniz gibi, milli takımımız katıldığı bütün uluslararası organizasyonlarda ev sahiplerine karşı üstünlük sağladı.

Türkiye futbol A Milli takımı, 2000 yılında ev sahiplerinden Belçika’yı 2-0, 2002 yılında ev sahipleri Japonya’yı 1-0 ve Güney Kore’yi 3-2, 2008 yılında ise ev sahiplerinden İsviçre’yi 2-1 mağlup etmeyi başardı.

2020 yılında düzenlenmesi gereken ancak koronavirüs salgını dolayısıyla 2021 yılına ertelenen 2020 Avrupa Şampiyonası ise birçok farklı ülkede düzenleniyor. Bu ülkelerden biri ise turnuvanın başlangıç maçını oynayacağımız İtalya’dır. Bizim istatistikler bize, bugün karşı karşıya geleceğimiz İtalya’yı yeneceğimizi söylüyor.

Fakat bir başka önemli istatistik ise İtalya’nın istatistiği. Rakibimiz 2019, 2020 ve 2021 yılında yaptığı maçların hiçbirinde yenilmedi.

Mavi çizmeler, en son 10 Eylül 2018 tarihinde Portekiz’e Andre Silva’nın attığı golle 1-0 mağlup olmuştu.

Bakalım bu akşam, İtalya’nın yaklaşık iki buçuk yıldır yenilmemesi veya Türkiye’nin turnuvalarda ev sahiplerini yenmesi istatiği mi devam edecek?

Ancak şu meşhur sözü de unutmamak da fayda var. Üç çeşit yalan vardır: 1- Zararlı yalanlar 2- Zararsız yalanlar 3- İstatistikler.

KAYNAK: ALİMSÖZLÜK.COM

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page