ASELSAN alım şartları

22.05.2021
ASELSAN alım şartları

ASELSAN Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, Sabahattin Zaim Üniversitesi IEEE Öğrenci Kolu‘nca tertip edilen “Mühendislik ve Teknoloji Günleri” programına video konferans ile eşlik etti.

Programda konuşmada bulunan Görgün, son bölümde öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Soru cevap kısmında bir öğrenci, “ASELSAN’da çalışabilmek için sadece belirli üniversitelerden mi mezun olmak gerekiyor?” sorusunu yöneltti.

Görgün ise şu yanıtı verdi:

“Realiteden başlayalım. ASELSAN, Türkiye’nin çok güzide bir kurumu. Buradaki çalışanlarımız, bizim en değerlilerimiz ve buraya bilgisiyle, birikimiyle, azmiyle, milli duygularıyla, vatan aşkıyla, en çok katkı sağlayacak insanları seçebilmek bizim en büyük zorluğumuz. İnsan kaynakları departmanımızın bana verdiği rakamı söyleyeyim size. Yaklaşık 100 bin başvuru var.

HER SENE 1000 PERSONEL ALIYORUZ

Bizim çalışanımız 9 bine yakın. Her sene de bin civarında personel alıyoruz. Başvuranların neredeyse yüzde 1’ini alabiliyoruz. Bunun için bizim başvuranları sadece tek bir boyutta değerlendirmemiz mümkün değil. Bir de şöyle bir şey var tabii ki, o, yüzde 1’lik alımlar yani o bin kişi içinde baktığımızda hepsini yeni mezun almamız da mümkün değil.

Bazı alanlarda yetişmiş, tecrübesi olan arkadaşları da almamız gerekiyor ama biz şunu da biliyoruz; yeni yetişmiş, ilk defa çalışacak arkadaşlara, yönlendireceğimiz arkadaşlara da çok ihtiyacımız var. Dolayısıyla kontenjanımızı ve alımımızı belirlerken tüm dengeleri gözeterek, biraz evvel bahsettiğim hususlar.

Tabii yeni mezuniyeti olan arkadaşlarımızda çok fazla şeye bakamıyorsunuz seçerken. Diğerlerine göre değerlendirirken neye göre yapacaksınız? Ellerinde olan bir üniversiteye giriş sınavı var. Üniversiteye girişteki aldığı puan, yani üniversite yerleştirme sınavında alınan. Türkiye’de bu bir kriter. Tek bir kriter değil. Tek başına da doğru değil. Ama belli bir şey veriyor size. Aşağı yukarı, ortalama bir şey veriyor ama bu olmazsa olmaz değil fakat dediğim gibi, işte transkriptte olan, üniversiteden yeni mezun, nelerine bakacaksınız yani neye göre seçeceksiniz? Bu var.

KİMSEYİ KÜSTÜRMEYEN SİSTEMİMİZ VAR

İki, o transkript üzerindeki not ortalaması ama yine sadece bu değil. Buna bakmak da yeterli değil. Mesleki derslerindeki not ortalaması. Yani bir kümülatif not ortalamasına bakıyoruz bir de mesleki derslerindeki başarısına bakıyoruz. Bununla beraber, öğrenciyken yaptığı projelere, katıldığı yarışmalara, öğrenci kulüplerindeki faaliyetlerine, takım çalışmalarındaki başarılarına, tabii ki yabancı dil.

Bununla beraber disipliner çalışmaya ve mühendislik bilimlerini tamamlayacak arkadaşımızın kendine yaptığı yatırımlara bakıyoruz. İşte kalite alanında gitmiş sertifika almış mı, çalışmış mı, farklı eğitimler almış mı? Bunların her biri mutlaka değerlendirme ölçütü oluyor ama bizim, tekrar ediyorum, çok kolay karar vermediğimiz bir süreç bu. Hakkaniyetli bir şekilde, kimseyi küstürmeden, üzmeden, tercih ettiğimizde de diğer taraftan, en iyisini tercih ettiğimizden emin olacak bir matematiğimiz var. Bu başvurular, değerlendirme süreçleri çok uzuyor yani iyi tanımaya çalışıyoruz. Birçok perspektiften bakılıyor özellikle. Herkes için bir fırsat var.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page