İdare Mahkemesine Bireysel Başvuru

Şunu belirtmek gerekir ki ;İdare mahkemesinde dava açmak çok zahmetli ve karmaşık bir işlem değildir. Bunu bilerek sakin bir şekilde hareket edilirse rahat edilir. Tabi ki dava açmadan önce mahkemeye sunulacak olan; dava dilekçesi, sunulacak deliller özenli bir şekilde hazırlanmalıdır. ÖRNEK Dilekçe için buraya tıklayınız.

Öncelikle avukat yardımı almadan bireysel olarak başvuru yapacak olan arkadaşlar, bu ÖRNEK Dilekçe formatında dilekçelerini hazırlayabilirler, Dilekçe hazırlandıktan sonra ekleri ile birlikte toplam 3 Nüsha çıkarılmalıdır, idare mahkemesine gidildiğinde burada dilekçelerin ve eklerin 2 nüshası görevliye verilecek, 1 nüsha başvuranda kalacak, toplamda 400 TL civarında bir ücret nakit olarak verilmektedir, genelde kredi kartı geçmediğinden nakit bulundurmakta fayda var.

Gerekli ödemeler yapıldıktan sonra dosyayı alan görevli size bir evrak verecektir, bu evrak ile UYAP Vatandaş sistemi üzerinden dosya durumunuzu takip edebilirsiniz.

Yürütmeyi durdurma talebi ile başvuru yaptığınız zaman mahkeme ilk etapta yürütmeyi durdurma kararını red edebilir, bu davayı kaybettiğiniz anlamına gelmez, davanız esastan yani yürütmeyi durdurma işlemi olmadan devam etmektedir, YD red kararına Bölge idare mahkemesine itiraz edebileceğiniz gibi YD red kararına itiraz etmeden esastan mahkemenin devam etmesini de takip edebilirsiniz.

Yeni sisteme göre Dilekçe’de IBAN numarası da belirtmek gerekmektedir.

İdare mahkemesine başvuru yapmak için uygulanan işlemin tarihinden itibaren 60 gün süre vardır ve 60 gün olmadan bu işlemi yapmak gerekir.

Başvuru için 3 nüsha hazırlanan dilekçeyi idare mahkemesinin kaleminin yanına götürüp 2 nüshasını görevli kaleme teslim etmek ve talep edilen 490 TL civarındaki parayı görevliye vermek gerekir.

Kredi kartı veya banka kartı geçerli değildir, Nakit para ile işlem yapılmaktadır bunu unutmayalım.

Ödemeyi yaptıktan sonra sistem üzerinden başvurunuz yapıldıktan sonra size 2 veya 3 evrak verilecektir. Telefona bir süre sonra SMS bilgilendirmesi yapılır ve başvurunuz yapılmış olur.

Uyap sistemi üzerinden dosya takip için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın