Gana ile ilgili bilgiler

14.04.2021
Gana ile ilgili bilgiler

Konum: Afrika kıtasının batısında yer alan bir ülkedir.

Komşuları: Fildişi Sahili, Burkina Faso ve Togo oluştururken, güneyinde Gine Körfezi (Atlas Okyanusu) yer almaktadır. 

Başkenti: Akra.

Etnik Grupları: %44 Akan, %16 Dagomba, %13 Eve, %8 Ga, %3 Gurma, %16 Diğer etnik gruplar.

Vize: Türkiye’den vizeli gidiş zorunludur.

Resmi Dili: İngilizce ve Akan.

Din: %71,2 Hrıstiyan, %17,6 Müslüman, %5,2 Yerel dinler, %0,8 diğer dinler, %5,2 dinsiz.

Yönetim Şekli: Demokratik Başkanlık Sistemi. (Devlet Başkanı ve Başkan Yardımcısı)

Para Birimi: Cedi (GHS)

Yüzölçümü: 238.537 km2

Nüfus: 31.072.940 kişi (2020)

Saat: Türkiye’den 3 saat geride.

Yemek Kültürü: Prinç ve Tropikal meyve çeşitliliği oldukça fazladır.

Ekonomi: Dünya üzerindeki en fakir ülkelerden biridir.

Şehirleri: 30 şehir mevcuttur. Bunlardan bazıları: Akra, Abanze, Kumasi, Sekondi-Takoradi, Sunyani ve Tema)

İklim: Gana tropikal iklime sahip bir ülke olup mevsimsel geçişler yaşamamaktadır. Ülkede mevsimlerden ziyade yağışlı ve kurak günler görülmektedir.

Tarihçe: (Bağımsızlık) 6 Mart 1957 tarihinde Britanya Kraliyet kolonisi Altın Sahili ve Britanya Togoland, Gana ismi ile bağımsızlıklarını kazanmışlardır. Bağımsızlık bildirisinden bir yıl önce 1956 yılında II.Dünya Savaşı neticesinde Birleşik Krallık’ın Almanya’dan aldığı Togoland’dın batı kesiminde gerçekleştirilen referandumda, halkın büyük bir kısmı yeni oluşturulacak bu ülke ile birleşmeyi kabul etmiştir.

Bağımsızlığın 6 Mart olarak belirlenmesi bilinçli olarak gerçekleştirilmiştir. Söz konusu tarihte Fanti Federasyonu Britanya Krallığı ile anlaşma yaparak Britanya hakimiyeti altına girmiş, bu hakimiyet 1901 yılında Ashanti Krallığı’nın ve kuzey bölgelerinin ilhakı ile tamamen kolonileşme ile son bulmuştur.

Afrika kıtasının batı bölgelerinde yer alan ülkeler içerisinde siyahilerin bağımsızlıklarını ilan ettiği ilk ülke olan Gana, bağımsızlık sonrası dönemlerde de Britanya ile bağlarını tamamen koparmamış, aynı şekilde siyahi Afrika’nın İngiliz Milletler Topluluğu’ndaki ilk ülkesi olarak ortak üye olarak ikili ilişkileri korumuştur.

Daha önceki yıllarda darbelerde başrol oynayan ve 1979’da gerçekleştirdiği başarısız darbe girişimi sonrası 1981’deki darbede ülkede iktidarı ele alan Jerry Rawlings demokratikleşme adına adımlar atmış, demokratik bir yeni anayasa çalışması başlatmış, bağımsız seçimlerin önünü açmış ve çok partili sisteme geçişi onaylamıştır. Basın ve fikir özgürlüğü önündeki engelleri kaldıran Rawlings, herkesin yasa önünde eşit olduğunu kabul eden ve BM’nin onayladığı insan hakları maddelerini onaylamıştır. 1981’de elde ettiği makamı 2001 yılına kadar sürdüren Rawlings, 2001 yılında gerçekleştirilen seçimlere yeni anayasa gereği katılamadığı için John Agyekum Kufuor kazanmış ve iktidara gelmiştir. 2004 seçimlerini de kazanan Kufuor, 2008 seçimlerine yasa gereği üçüncü bir başkanlık dönemi için katılamayınca John Atta Mills çoğunluğu elde edene aday çıkmayınca gerçekleştirilen iki turlu seçimde Gana’nın yeni devlet başkanı olmuştur. 2012 yılına kadar bu görevini sürdüren Mills’in Temmuz 2012’de beklenmedik bir şekilde hayatını kaybetmesi neticesinde başkan yardımcılarından John Dramani Mahama bu göreve atanmış, Aralık 2012’de gerçekleştirilen ara seçimler ile de makama resmen seçilmiştir. (Kaynak: wikipedia.org)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page