Mimar Sinan’ı Anma ve Mimarlar Günü

Mimar Sinan’ı Anma ve Mimarlar Günü

9 Nisan 2021 günü kutlanacak olan Mimar Sinan’ı Anma ve Mimarlar Günü bu yılda gelip çattı, Kayseri Ağırnas köyünde doğan ve adını tüm dünyaya yaptığı eserlerle duyuran Mimar Sinan, Yavuz Sultan Selim döneminde devşirme olarak İstanbul’a getirildi, burada yaşamını sürdüren Mimar Sinan çocukluk yıllarında bağlara ve bahçelere su yolları yapmak, kemerler yapmak için heveslendi, hevesi tutkuya dönüştü, en nihayetinde o  Devrinin mahir ustaları mahiyetinde han, çeşme ve türbe inşaatında çalıştı, Çaldıran ve Mısır seferlerine katıldı, Kanuni zamanında yeniçeri oldu ve Belgrad ile Rodos seferlerine katıldı.

Mimar Sinan Prut nehri üzerine 13 günde kurduğu köprü sayesinde Kanunu Sultan Süleyman’ın takdirini kazandı, o sene baş mimarlığa yükseldi.

Mimarbaşı olduktan sonra verdiği üç büyük eser, Mimar Sinan’ın sanatının gelişmesini gösteren basamaklar gibidir. Gelin bu üç esere değinelim kısaca, Bunların birincisi tabi ki Şehzadebaşı Camii ve Külliyesidir.

İkinci büyük eseri ise Süleymaniye Camii, Mimar Sinan’ın İstanbul’daki en muhteşem eseridir. Sekiz ayrı binadan meydana gelen bu güzel  Süleymaniye Camii ve Külliyesi, Fatih’ten sonra şehrin ikinci üniversitesi olmuştur ve bir çok insana hizmet etmiştir.

Bakınız tüm dünyanın bildiği Mimar Sinan’ın en güzel eseri olan ve seksen yaşında yaptığı Edirne Selimiye Camii’dir. Selimiye Camiinin kubbesi, Ayasofya camiinin kubbesinden daha yüksek ve derindir. 31,50 metre çapındaki kubbe, sekizgen şeklindeki gövde üzerine oturmuştur. Bu muhteşem eseri görmek için dünyanın 4 bir yanından insanlar gelip heyecan ile saatlerini bu eseri izlemekle geçirirler.

Bu vesile ile bizde Mimar Sinan’ı minnet ile yaad ederken, Mimarlarımızın mimarlar gününü kutlarız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın