Fildişi ile ilgili bilgiler

08.04.2021
Fildişi ile ilgili bilgiler

Konum: Afrika kıtasının batı kısmında yer alan bir ülkedir. 

Komşuları: Mali, Burkina Faso, Gana, Liberya ve Gine. Ülkenin güneyinde ise Atlas Okyanusu yer almaktadır.

Başkenti: Yamoussoukro.

Etnik Grupları: %42,1 Akanlar, %17,6 Voltaicler, %16,5 Kuzey Mandeler, %11 Krular, %10 Güney Mandeler, %2,8 diğer.

Vize: Türkiye’den vizeli gidiş zorunludur.

Resmi Dili: Fransızca.

Din: %40,2 Müslüman, %38,7 Hristiyan, %20 Afrika dinleri.

Yönetim Şekli: Cumhuriyet/Başkanlık Sistemi. (Devlet Başkanı ve Başbakan)

Para Birimi: Batı Afrika CFA Frankı (XOF)

Yüzölçümü: 322.463 km2

Nüfus: 26.378.274 (2020)

Saat: Türkiye’den 2 saat geride.

Yemek Kültürü: Alloco ve Garba meşhur yemekleridir. Balık yaygın olarak tüketilir.

Ekonomi: Gelişmekte olan ülkeler arasında değildir.

Şehirleri: 34 Şehir mevcuttur. Bunlardan bazıları: Yamoussoukro, Abidjan, San Pedro, Sokuora Bouake, Bingerville ve Kong.

İklim: Kıyı bölgeleri tropikal, kuzey bölgeleri karasal iklimdir. Tatil için en uygun zaman Kasım ve Mayıs aylarıdır.

Tarihçe: 1956 yılında özerk bir yapıya kavuşan ülkede Houphouët-Boigny 1957 yılına kadar birçok Fransa hükumetlerinde yer almış ve aynı zamanda Fransız Batı Afrikası’nın başkanlığını da yürütmüştür. 1958 yılında Charles de Gaulle’ün tüm koloni bölgelerine bağımsızlık ya da Fransa Birliği arasında seçim yapmaları gerektiğini vurguladığında, Fildişi Sahili büyük çoğunlukla Fransa Birliği içerisinde kalmayı tercih etmiştir.

Fildişi Sahili’nde bu süreçte gerçekleştirilen kakao ve kahve ihracatı ile yaşanan olumlu ekonomik gelişmeler, Houphouët-Boigny’nin 1959 yılında Fransız Batı Afrikası’nın dağılmasına katkı vermesini sağlamıştır. Houphouët-Boigny ekonomide yaşanan bu olumlu havayı diğer Fransız Batı Afrikası ülkeleri ile paylaşmanın doğru olmayacağını düşünmekteydi.

1959 yılına kadar bağımsızlığı kesinlikle düşünmeyen Houphouët-Boigny, de Gaulle’ün bağımsızlık sonrası da Fransa’ya bağlı kalınabileceğini açıklamasından sonra resmen bağımsızlık talep etmiştir. Bu talep neticesinde imzalanan anlaşmalar sonucunda ülke République de Côte d’Ivoire ismi ile 7 Ağustos 1960 tarihinde bağımsızlığını elde etmiştir.

Ülkenin 1960 yılında bağımsızlığını ilan etmesinden sonra iktidarı hem devlet başkanı hem de hükûmet başkanı (1990 yılına kadar) ele alan Houphouët-Boigny, bu görevi hayatını kaybettiği 1993 yılına kadar sürdürmüştür. Ülkeyi tek parti düzeni ile yöneten Houphouët-Boigny, kurduğu Parti Democratique de Côte d’Ivoire partisi ile izlediği batı yanlısı politika ile piyasa ekonomisi merkezli icraatları ile Fildişi Sahili’ni batı Afrika’nın en zengin ülkelerinden biri haline getirmiş ve siyasi bir istikrar sağlamıştır. Birleşmiş Milletler 23 Ağustos 1960 tarihinde gerçekleştirdiği ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 160 sayılı kararını aldığı oturumda oy birliği ile ülkenin BM’nin yeni üyesi olduğunu kabul etmiştir.

1990 yılında yaşanan huzursuzluklar sonucunda çok partili siyasi hayata geçen ülkede, aynı zamanda başbakanlık makamının da oluşturulmasına neden olmuştur. Houphouët-Boigny 1993 yılında hayatını kaybetmesi sonrasında o dönemde meclis başkanı olan Henri Konan Bédié yasa gereği başkanlık makamına gelmiş, 1995 yılında gerçekleştirilen seçimlerle de ikinci bir dönem bu görevde kalmıştır. Bu süreçte gerçekleştirilen yasa değişikliği ile 1960 yılında bu yana en fazla beş yıl süren devlet başkanlığı süresi düzenleme ile yedi yıla çıkartılmıştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page