Fiji ile ilgili bilgiler

08.04.2021
Fiji ile ilgili bilgiler

Konum: Okyanusya’da bulunan bir ada ülkesidir. Fiji Adaları Cumhuriyeti.

Komşuları: Pasifik okyanusunun güneyinde bulunan bir dizi adadan oluşur. Ülke 215’i ıssız olmak üzere toplam 322 adadan ve 522 adacıktan ibarettir. İki büyük ada, Viti Levu ve Vanua Levu, yerleşimin %87’sini oluşturur.

Başkenti: Suva.

Etnik Grup: %51 Fijili, %44 Avrupalı, %5 diğer Pasifik adaları kökenli, Çinli ve diğer.

Vize: Türkiye’den 90 günü aşmayan ziyaretlerde vize zorunluluğu yoktur.

Resmi Dil: İngilizce, Fijice ve Hindice.

Din: %52 Hristiyan, %38 Hindu, %8 Müslüman, %2 diğer.

Yönetim Şekli: Üniter Parlamenter Cumhuriyet. (Cumhurbaşkanı ve Başbakan)

Para Birimi: Fiji Doları (FJD)

Yüzölçümü: 18.274 km2

Nüfus: 926.276 kişi (20189

Saat: Türkiye’den 10 saat ileride.

Yemek Kültürü: Pirinç, Tatlı Patates, Hindistan Cevizi yaygın olarak tüketilmektedir.

Ekonomi: Gelişmiş ülkeler grubunda değil.

Şehirleri: 9 Ada şeklinde bölgelere ayrılmıştır. Bunlar: Viti Levu, Taveuni, Vanua Levu, Kadavu, Mamanuca Adaları, Yasawa Adaları, Lomaiviti Adaları, Rotuma ve Lau Adaları.

İklim: Tropikal iklim hakimdir. Tatil için en uygun zaman; Mayıs ayından Ekim ayına kadar olan zaman.

Tarihçe:

Fiji’de 17. yüzyılda Avrupalı kaşiflerden uzun süre önce de insanlar vardı. Fiji’de yapılan kazılarda küçük yerleşimlerde çanak çömlek türünde eski kalıntılar bulunmuştur. Fiji yerleşim yerlerinde yapılan kazılar sonucu İÖ 1000 yıllarına ulaşan buluntulara rastlanmıştır. Ancak büyük Pasifik göçünün sorusuna hala cevap bulunamamıştır. 1643’de Hollanda’li kâşif Abel Tasman’ın, büyük güney kıtasını aramaya giderken Fiji’yi ziyaret ettiği biliniyor.

XIX. yüzyıla kadar Avrupalı yerleşimciler, yerleşimlerine devam etmiştir. Adalar, 1874’te bir sömürge olarak İngiliz kontrolünün altına girdi. İngilizler tarafından adalara Hint işçiler getirildi. 1970’te önce krallık olarak bağımsızlığını ilan etti. Fiji’ye, Hint-Fijili (Hindistan’dan getirilen Hintlere verilen ad) toplumu egemendi. 1987’de gerçekleştirilen müdahale sonucu cumhuriyet ilan edildi ve başarılı iki askerî darbe ile, Fiji’nin hâkimiyetindeki Hint ve Fiji ortaklığı sona erdirildi. Çünkü Hint kökenliler İngiliz egemenliği altında kalmak isterken Fijili yerli halk bağımsızlık taraftarıydı. Bu yüzden askerî darbeler olmuştur. Daha sonra Hint kökenliler Hindistan’a göç etmek zorunda kalmışsa da ülkede kalan Hint kökenliler vardır. Bu göç insan kaybına ve ekonomik durgunluğa neden olmuştur. (Kaynak: wikipedia.org)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page