Ermenistan ile ilgili bilgiler

08.04.2021
Ermenistan ile ilgili bilgiler

Konum: Avrasya’nın Güney Kafkasya bölgesinde bulunur.

Komşuları: batısında Türkiye, kuzeyinde Gürcistan, doğusunda Azerbaycan ve Rus Barış Gücünün yer aldığı Laçin Koridoru, güneyinde ise İran ve Azerbaycan’ın bir parçası olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ile sınır komşusudur.

Başkenti: Erivan.

Etnik Grupları: %97,9 Ermeni, %1,3 Yezidi, %0,5 Rus, %0,3 diğer.

Vize: Türkiye’den vizeli gidiş zorunludur.

Resmi Dili: Ermenice.

Din: Hristiyanlık.

Yönetim Şekli: Üniter Parlamenter Cumhuriyet. (Devlet Başkanı – Başbakan)

Para Birimi: Ermeni Dramı.

Yüzölçümü: 29.743 km2

Nüfus: 2,956,900 kişi. (2020)

Saat: Türkiye’den 2 saat ileride.

Yemek: Türk yemek kültürü ile aynıdır.

Ekonomi: Tam gelişmiş ülkeler grubunda değildir.

Şehirleri: 49 şehir mevcuttur.

İklim: Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuktur. Tatil için en uygun zaman Haziran ayı, Eylül ayı ve Ekim Ayı.

Tarihçe: Tarihi Ermenistan’ın bir kısmı olan bugünkü Ermenistan, Kaçar Hanedanı’na bağlı Revan Hanlığı’ndan ibaretti. Ülke 1827’de Paskeviç komutasındaki Rus ordusu tarafından ele geçirilmiş ve Kaçarlar 22 Şubat 1828 tarihli Türkmençay Antlaşması’nın 4. Maddesi ile Hanlık üzerindeki egemenliğini Rusya lehine terk etmiştir. 21 Mart 1828’de reorganize edilen idari birime Ermeni Oblastı (Армянская область/Armyanskaya Oblast) adı verilmiştir. Oblastın o tarihte %18 dolayında olan Ermeni nüfusu, Rus yönetimi tarafından davet edilen İran Ermenilerinin göçü sonucunda 20. yüzyıl başında %48 düzeyini bulmuştur. I. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğundan mülteci olarak gelen Ermenilerle birlikte bu sayı %70’lere ulaşmıştır.

1850’da Erivan Guberniyası (Эриванская губернія/Erivanskaya Guberinya) kurulmuştur ve Guberniya 27.830 kilometre karelik bir alana sahipti. 1897’de yapılan nüfus sayımına göre Erivan Guberniyası’nın nüfusu 829.556 kişi olup toplam nüfusun %56’sı Ermeni, %37,5’i Azeri, %5,5’i Kürt ve %0,6’sı Rus’u etnik gruplardan ibaretti. I. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu’nda gerçekleşen etnik çatışmalar Ermeni Kırımı Ermeni Kırımı’na sebep oldu ve günümüzde modern Ermenistan ile Osmanlı İmparatorluğu’nun halefi Türkiye arasındaki gergin ilişkilerin temelini oluşturdu.

1917 Devrimi’nden sonra Rus Devletinin çöküşü üzerine kurulan Transkafkasya Federasyonu 26 Mayıs 1918’de üç cumhuriyete bölündü ve 28 Mayıs 1918’de Erivan’da Ermenistan Demokratik Cumhuriyeti ilan edildi. İki buçuk yıl süren bağımsızlığı sırasında ekonomik, askeri ve siyasi krizlerle sarsılan cumhuriyet 1920 Kasım ayında Türk ve Sovyet ordularının eş zamanlı işgaline uğrayarak bağımsızlığını kaybetmiş ve 2 Aralık 1920’de Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti adıyla Sovyetler Birliği’ne katılmıştır. (Kaynak: wikipedia.org)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page