İdare Mahkemesine Bireysel Başvuruda Dikkat Edilmesi Gereken hususlar

Şunu belirtmek gerekir ki ;

İdare mahkemesinde dava açmak çok zahmetli ve karmaşık bir işlem değildir. Bunu bilerek sakin bir şekilde hareket edilirse rahat edilir. Tabiki dava açmadan önce mahkemeye sunulacak olan; dava dilekçesi, sunulacak deliller özenli bir şekilde hazırlanmalıdır. ÖRNEK Dilekçe için buraya tıklayınız.

Öncelikle avukat yardımı almadan bireysel olarak başvuru yapacak olan arkadaşlar Bu ÖRNEK Dilekçe formatında dilekçelerini hazırlayabilirler, Dilekçe hazırlandıktan sonra ekleri ile birlikte toplam 3 Nüsha çıkarılmalıdır, idare mahkemesine gidildiğinde burada dilekçelerin ve eklerin 2 nüshası görevliye verilecek, 1 nüsha başvuranda kalacak, toplamda 400 TL civarında bir ücret nakit olarak verilmektedir, genelde kredi kartı geçmediğinden nakit bulundurmakta fayda var.

Gerekli ödemeler yapıldıktan sonra dosyayı alan görevli size bir evrak verecektir, bu evrak ile UYAP Vatandaş sistemi üzerinden dosya durumunuzu takip edebilirsiniz.

Yürütmeyi durdurma talebi ile başvuru yaptığınız zaman mahkeme ilk etapta yürütmeyi durdurma kararını red edebilir, bu davayı kaybettiğiniz anlamına gelmez, davanız esastan yani yürütmeyi durdurma işlemi olmadan devam etmektedir, YD red kararına Bölge idare mahkemesine itiraz edebileceğiniz gibi YD red kararına itiraz etmeden esastan mahkemenin devam etmesini de takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın