Ekvator Ginesi ile ilgili bilgiler

06.04.2021
Ekvator Ginesi ile ilgili bilgiler

Konum: Afrika kıtasında Atlantik Okyanusu kıyısında bulunan bir ülke. Sahraaltı Afrikasında yer alan ülke, kıtanın en küçük ülkelerinden biri konumudadır. 

Komşuları: Anakara ve adalar olmak üzere iki ayrı bölümden oluşmaktadır. Ülkenin Mbini olarak adlandırılan anakarası kuzeyde Kamerun, güneyde ve doğuda Gabon ile komşu konumdayken, batıda Atlas Okyanusu bulunmaktadır.

Başkenti: Malabo.

Etnik Grup: %85,7 Fang etnik grubu, %6,5 Bubi, %3,6 Annobon, 1,4 Diğer.

Vize: Türkiye’den vizeli gidiş gerekmektedir.

Resmi Dili: İspanyolca, Fransızca ve Portekizce.

Din: %92 Hristiyan, %5 Müslüman, %3 diğer inanış grupları.

Yönetim Şekli: Cumhuriyet (Başkan ve Başbakan)

Para Birimi: Central Afrikan (CFA) Frank.

Yüzölçümü: 28.050 km²

Nüfus: 1.454.789 kişi (2020)

Saat: Türkiye’den 1 saat geride.

Yemek: Afrika mutfağı hakimdir. Deniz ürünleri oldukça fazla tüketilmektedir.

Ekonomi: Ekonomide kakao bitkisi önemli bir yer edinmektedir. Deniz ürünleri ticareti de mevcuttur. Ekonomik kalkınmaya sahip ülkeler sıralamasında yoktur.

Şehirleri: 31 Şehir mevcuttur. Bunlardan Bazıları: Bata, Malabo, Ebeviyin, Aconibe, Anisoc, Luba.

İklim: Tropikal iklim hakimdir. Tatil için en uygun zaman İlkbahar aylarıdır.

Tarihçe: Bugün Ekvator Ginesi olan ülke toprakları ilk olarak 16. yüzyıl başlarında Portekiz tarafından Fernando Póo ismi ile elde edilmiştir. 1778 yılında Portekiz bölgeden İspanya lehine çekilerek, İspanya’nın Sahraaltı Afrika’sındaki tek sömürge ve koloni sisteminin kurulmasının önünü açmıştır. İspanya her ne kadar 19. yüzyılda Bioko adasında tarımsal alan ve işletem kursa da, bölgenin kolonileşmesine ve sömürge sisteminin kurulmasına 1926 yılında başlamıştır ve 20. yüzyıl başlarında Mbini, Bioko ve Annobón adalarının oluşturduğu İspanyol Gine Körfezi Toprakları (Territorios Españoles del Golfo de Guinea) kolonisi kurulmuştur. Bölge 1963 yılında Ekvator Ginesi (İspanyolca: Guinea Ecuatorial) adı ile özerkliğini kazanmış, 12 Kasım 1968 tarihinde ise bağımsızlığına kavuşmuştur. Bağımsızlık ilanından üç hafta önce Francisco Macias Nguema ülkenin devlet başkanı olarak seçilerek göreve başlamıştır.

1968 baharında ülke içerisinde yaşanan huzursuzluklar anayasanın askıya alınmasına ve devlet başkanı Nguema’nın ülkeyi diktatör bir rejim ile yönetmesine olanak sağlamış, bu rejim Afrika kıtasının en kanlı rejimlerinden biri olmuştur.[14] Bu rejim esnasında ülke nüfusun üçte biri yurt dışına kaçmış, binlerce kişi de rejim yanlıları tarafından öldürülmüştür. 4 Ağustos 1973 yılında oluşturulan yeni anayasanın yürürlüğe girmesi ile o güne kadar özerk bölgeleri oluşturan Bioko ve Rio Muni üniter devletin bir parçası haline getirilmiştir.

3 Ağustos 1979 yılında Francisco M. Nguema yeğeni Teodoro Obiang Nguema Mbasogo tarafından tahttan indirilerek öldürülmüştür. Bu olay sonrası ülkenin başına geçen Nguema Mbasogo her ne kadar dış dünya ile ilişkileri düzeltse de diktatör rejimini sürdürmüştür ve günümüzde de sürdürmeye devam etmektedir. (Kaynak: wikipedia.org)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page