Ekvador ile ilgili bilgiler

06.04.2021
Ekvador ile ilgili bilgiler

Konum: Güney Amerika ülkesi.

Komşuları: Kuzeyde Kolombiya, doğu ve güneyde Peru ile komşudur ve batısında Büyük Okyanus vardır. Anakaradan 965 kilometre batıda, Büyük Okyanus’ta bulunan Galapagos Adaları da ülkenin sınırları dahilindedir.

Başkenti: Kito. (Quito)

Etnik Grupları: %65 Melez, %25 Ekvador Kızılderilisi, %7 Beyaz ırk, %3 Siyahi.

Vize: 90 günü aşmayan ziyaretlerde vize istenilmemektedir. (90 günlüğüne vizesiz gidilebilir)

Resmi Dili: İspanyolca.

Din: %85 Hristiyan, %8 Ateist, %7 diğer.

Yönetim Şekli: Üniter Cumhuriyet (Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı)

Para Birimi: Amerikan Doları (USD)

Yüzölçümü: 283.561 km2

Nüfus: 17.084.358 kişi (2020)

Saat: Türkiye’den 7 saat geride.

Yemek: Deniz ürünleri oldukça fazla tüketilmektedir. Baharat yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ekonomi: Tam gelişmiş ülkeler arasında değildir.

Şehirleri: 19 şehir mevcuttur. Bunlardan Bazılar: Kito, Guayaquil, Cuenca, Puerto Ayora, Ambato.

İklim: Deniz iklimi (Tropikal) iklim hakimdir. Tatil için en uygun aylar Haziran ve Eylül ayı.

Tarihçe:

Yaklaşık 3 ayrı bağımsızlık tarihleri vardır. İspanya hâkimiyetinin ardından Quito on bin kişinin yaşadığı bir şehirdi. 10 Ağustos 1809 yılında Quito’da, Carlos Montúfar, Eugenio Espejo ve Piskopos Cuero y Caicedo liderliği altında İspanya’dan bağımsızlık için halkın talebi olmuştur.

Ekvador, aynı zamanda İspanya’dan ayrılmak için ilk çağrıyı yapan Latin Amerika ülkesidir. 9 Ekim 1820’de Guayaquil, bağımsızlığını kazanan ilk Ekvador şehridir. 24 Mayıs 1822’de Mareşal Antonio José de Sucre komutasındaki Ekvador ordusu, Quito yakınlarındaki Pichincha Savaşı’nda İspanya’yı mağlup ederek bağımsızlığını elde etmiştir.

19. yüzyılda Ekvador’da yöneticilerin çabuk değişmesinden kaynaklanan bir dengesizlik vardır. 1941 yılında ise Peru ile aralarında yaşanan tansiyon savaşa dönüşmüştür. Peru, kendi toprakları olarak beyan ettiği yerlerde, Ekvador’un askeri varlığının bulunduğunu, bunun da işgal olduğunu ileri sürmektedir. Ekvador ise tam tersini iddia etmektedir. 1941 Temmuz’unda iki ordu da harekete geçti. Peru, 11,681 asker ile savaşa girerken, karşılarında kötü eğitilmiş ve yeterince takviye yapılamamış 5,300 askerli Ekvador ordusyla karşılaştılar. 5 Temmuz 1941’de Peru güçleri Zarumilla ırmağını yerleşti. 23 Temmuz 1941’de ırmağı aşıp Ell Oro’nun içlerine doğru ilerlemeye başladı. Ekvador, böylece savaştan çekilmek zorunda kaldı.

1960’larda piyasalardaki durgunluk ve toplumsal husursuzluk popülist politikalara ve askeri müdahelelere neden oldu. Bu arada yabancı şirketler Amazon’a yakın yerlerde petrol yatakları keşfetti. 1972’de, petrolü doğudan sahil şeridine taşıyan And Dağları boru hattının inşaatı, Ekvador’u Güney Amerika’nın ikinci büyük petrol ihraç eden ülkesi haline getirdi. 1970’li yıllarda askeri rejim döneminde ülkenin borçlarının kötü idare edilmesi ile başlayan kötü yönetim altındaki birçok yıl, ülkeyi esasen yönetilemez hale getirmiştir. 1990’lı yılların ortalarından itibaren, Ekvador hükûmeti, yasama ve yargıda temsil edilen idare sınıfını yatıştırmayla uğraşan zayıf bir sınıf olarak karakterize edildi.

Yerli halkın etken seçmenler olarak ortaya çıkması, son yıllarda ülkenin demokratik oynaklığına etki etti. Nüfus, hükûmetteki daha önceki hataları telafi etmek için toprak reformu, işsizlikte azalma ve sosyal hizmetleri sağlamakla motive edildi. Bu hareket, yürütmenin bozulmasına neden oldu. (Kaynak: wikipedia.org)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page