Dominika ile ilgili bilgiler

06.04.2021
Dominika ile ilgili bilgiler

Konum: Küçük Antiller’de bir devlet. Kuzey Atlas Okyanusu ve Karayip Denizinin ortasında adalar topluluğundan olan bir ülke.

Komşuları: Kuzeyinde Guadeloupe, güneyinde Martinik Adası bulunur.

Başkenti: Roseau.

Etnik Grup: %86,8 Afrikalı, %8,9 Çok ırklı (Melez), %0,8 Beyaz, 0,7 diğer.

Resmi Dili: İngilizce (Fransızca)

Dini: %93 Hristiyan, %7 diğer dinler.

Yönetim Şekli: Cumhuriyet (Devlet Başkanı ve Başbakan)

Para Birimi: Doğu Karayip Doları (XCD)

Yüzölçümü: 754 km2

Nüfus: 71.625 kişi (2018)

Saat: Türkiye’den 6 saat geride.

Yemek: Keçi ve kuzu eti yaygın olarak tüketilir.

Ekonomi: Tarım arazileri (muz, kakao, yeşil limon, kopra, vanilya), ponza ve balıkçılıkla birlikte temel geçim kaynaklarını oluşturur. Gıda maddeleri ithal etmek durumundadır. Ekonomik büyümenin temelini turizm oluşturur.

Şehirleri: Roseau.

İklim: Sıcak ve nemli (deniz) bir iklimi vardır. çok yağış almaktadır. Tatil için en uygun aylar Mayıs ayından Eylül ayına kadar olan zaman.

Tarihçe: Kristof Kolomb, 1493’te keşfettiği bu adaya Dominika adını verdi. İspanyol ve Fransızların egemenliğinde kaldı. 1763’te İngilizlerin eline geçti (Paris Antlaşması). 1967’de Birleşik Krallık’ta kabul edilen “1967 İlişkili Devlet Yasası” gereğince, anayasası ve dolayısıyla iç yönetimi üzerinde tam kontrole sahipken, Birleşik Krallık dış ilişkiler ve savunma sorumluluğunu korudu. Dominika, 3 Kasım 1978’de Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını elde etti. Ülkede süregelen şiddet ve siyasi istikrarsızlık ortamı, kronik az gelişmişliğe bağlıdır. Bunda, sık sık yaşanan ve büyük yıkımlara yol açan kasırgaların da (Ağustos 1979) önemli payı vardır. 1980’deki genel seçimler muhafazakârların zaferiyle sonuçlanmış, iki darbe girişimi sonrası siyasi yaşam karışmıştır. Dominika, İngiliz Milletler Topluluğu, Birleşmiş Milletler ve Karayip Topluluğu’na üyedir. Küba, Venezuela, Venezuela, Bolivya ve Nikaragua’nın içinde yer aldığı ALBA’nın üyesidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page