Dominik ile ilgili bilgiler

05.04.2021
Dominik ile ilgili bilgiler

Konum: Atlas okyanusunun batı kısmında; Karayiplerdeki Hispanyola adasında yer alan bir ülkedir. (Karayip Denizi’nde “Büyük Antiller” olarak adlandırılan, Küba, Porto Riko, Jamaika ve Cayman Adaları’nın bulunduğu adalar grubunun parçası olan Hispanyola Adası’nı Haiti ile paylaşan bir Karayipler ülkesi)

Komşuları: Hispanyola, Porto Riko’nun batısında, Küba ve Jamaika’nın doğusunda yer alır. Venezuela ile deniz sınırı vardır. Adanın batı kısmında Haiti bulunur.

Başkenti: Santo Domingo.

Etnik Grup: %73 Çok ırklılık (Melez), %16 Beyaz ve %11 Siyahi.

Vize: Türkiye’den vizeli gidiş zorunludur.

Resmi Dili: İspanyolca.

Din: %95 Hıristiyan, %2,6 inanmayan, %2,2 Musevilik ve Budizm gibi inanış grupları.

Yönetim Şekli: Üniter Başkanlık Cumhuriyeti. (Başkan ve Başkan yardımcısı)

Para Birimi: Dominik Pesosu. (DOP)

Yüzölçümü: 48.671 km2

Nüfus: 10.878.246 kişi (2018)

Saat: Türkiye’den 6 saat geride.

Yemek: Et, Deniz Mahsulleri, Sebze, Pirinç ve Siyah Fasulye oldukça fazla tüketilmesinin yanında baharat ve sos türleri de yaygındır.

Ekonomi: Gelişmekte olan bir ülkedir.

Şehirleri: 62 şehir mevcuttur. Bunlardan bazıları: Santa Domingo, Punta Cana, Santiago de los Caballeros, La Romana, Samana, Cabarete, Constanza.

İklim: Tropik iklim hakimdir. Yaz ayları çok sıcak geçmektedir.

Tarihçe: Avrupalıların Amerika kıtasında oluşturduğu ilk yerleşimdir. 1492’de Kristof Kolomb tarafından keşfedilmiştir. 18. yüzyılın sonlarına kadar İspanyol sömürgesi idi. 1821 yılında Dominik Cumhuriyeti ilan edildi. Daha sonra Haiti birlikleri tarafından ülke yönetimine el konuldu. 1844 yılında Haiti’nin işgaline son verilmesinin ardından tekrar bağımsızlığını kazandı. 1905 yılında ABD Dominik gümrük yönetimine el koydu. 1916 yılında ülke işgal edildi. 1930 yılında Rafael Leonidas Trujillo Molina diktatörlüğünü ilan ederek yönetime el koydu. Siyasi bunalımlar yaşayan ülkede 1961 yılında Rafael Leonidas Trujillo Molina’nın vefatından sonra temsili demokrasiye geçmiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page