Meslekten İhraç, İstinaf ve Temyiz Nedir ?

Adliyeye yolunuz düştüyse, hele birde mağduriyetinizi gideremediyseniz, çokca duyabileceğiniz kelimeler olan İstinaf ve Temyiz, hukuk açısından hayati önem taşır. Öncelikle İstinafı, ilk derece mahkemeleri tarafından verilmiş kararların; maddi olay bakımından ve hukukilik yönünden Bölge Adliye Mahkemesi tarafından denetlenmesi olarak tanımlayabiliriz.

Temyiz ise istinaf mahkemesi kararlarının hukuki denetim açısından incelenmesini amaçlayan bir kanun yoludur. idari davalarda BİM diye tabir edilen Bölge İstinaf mahkemesi tarafından istinaf incelemesi sonucunda verilen karara karşı, belli yasal koşullar varsa, temyiz incelemesi için Yargıtay’a temyiz başvurusu yapılabilir. Böylece üç dereceli bir inceleme sistemi kurularak hukuk veya ceza davası neticesinde verilen kararın yeterince denetlenmesi sağlanmak ve adaletin tecelli etmesi istenmiş olur.

Tabi ki İstinaf başvurusu, kararı veren yerel mahkemeye bir istinaf dilekçesi verilerek yapılabilir. Doğal olarak Davasız yargılama olmaz ilkesi bulunduğundan, istinaf incelemesi için mutlaka bir istinaf başvurusu yapılmış olması gerekir. İlk derece mahkemesi bir hükmü kendiliğinden istinaf incelemesi için istinaf mahkemesine göndermez. Taraflar dilekçe ile başvuru yaparak bu yolu tercih edebilir.

Meslekten ihraç edilen Polislerin veya Askerlerin konuyu yargıya taşıması gerekliliği su geçirmez bir gerçektir, öncelikle 60 gün içerisinde çalışılan ilin idare mahkemesine bir dilekçe verilerek itiraz süreci başlatılır, eğer süreç olumsuz sonuçlanır ise istinaf işlemi başlatılır yani Bölge İdare Mahkemesine 7 gün içerisinde bir dilekçe verilir. İdare Mahkemesi Dilekçe örneği için bu yazımıza bakınız.

İdari işlemlere karşı iptal davaları 60 gün içinde İdare Mahkemesine açılır. İdari davalar 2 şer defa dilekçe verilmesi suretiyle dilekçeler aşaması tamamlanır. Duruşma talep edilmezse ilk derecede mahkemesinde duruşma açılmaz. Bu nedenle duruşma özellikle talep edilmeli ve dilekçede belirtilmelidir. İdari davalarda avukat tutma zorunluluğu yoktur. Fakat süreçte bir çok usul kuralı ve süreler bulunması sebebiyle idare hukuku avukatı ile sürdürmeniz lehinize olacaktır. İdare hukuku avukatı hakkında bilgiye bu makaleden ulaşabilirsiniz. https://kadimhukuk.com.tr/makale/idare-hukuku-avukati-ankara-idari-dava/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın