375 KHK Geçici madde 35 İhraç Olan Polis Ne Yapmalı

Bu konuda bir çok soru gelmekte, bu yüzden konuyu kısa ve net bir şekilde açıklayacağız, öncelikle geçmiş olsun. Hukuk ile iç içe yaşayan polisler bilir ki bu işlem idari yargıyı ilgilendiren bir konu ve idareye karşı bir hukuk mücadelesi verilmesi gerekir, ihraç tebliği belgesinde de belli olduğu üzere 60 gün içerisinde idari yargıya başvuru yolu açıktır. Yani tebliğ edilen tarihten itibaren 60 gün içerisinde bulunduğunuz ilin idare mahkemesine bir dilekçe ile başvurmanız gerekmektedir. ÖRNEK DİLEKÇE BAKINIZ.Bu süreç sabır gerektiren bir süreçtir ve suçsuz olduğunuzu biliyorsanız Türkiye Cumhuriyeti yargı sistemine güvenin, idare mahkemelerinden Yürütmeyi Durdurma kararı aldığınızda keyfiniz yerine gelecektir ve idareden Yürütmeyi durdurma kararını 30 gün içerisinde uygulaması istenecektir. YÜRÜTMEYİ DURDURMA HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN BU YAZIYI OKUYUNUZ. Yürütmeyi durdurma kararı aldığınızda idare buna karşı itiraz edebilir, itiraz konusu için BU YAZIYI OKUYUNUZ.

Eğer mahkeme Yürütmeyi Durdurma vermez ve idareyi haklı bulur, sizi haksız bulur ise YD kararına red verir ise 7 gün içerisinde bölge idare mahkemesine başvurmanız gerekecek. Bölge İdare Mahkemesi (Bim ) dilekçesi için bir sonraki yazımızı bekleyiniz.

İdari davalarda yürütme durdurma kararı ortalama 2-3 ayda verilir. Nihai karar ise 1 yıla yakın sürer. İdari davalarda yerel mahkeme karar verdikten sonra Bölge İdare Mahkemesine 30 gün içinde istinaf kanun yoluna başvurulmalıdır. Bölge İdare Mahkemesinin kararına karşıda 30 gün içinde Danıştay’a temyiz edilmelidir. 375 sayılı KHK ve kamu görevinden çıkarma konusunda daha detaylı bilgiyi bu makaleden okuyabilirsiniz. https://kadimhukuk.com.tr/makale/375-sayili-khk-kamu-gorevinden-cikarma-gecici-35-madde/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın