Doğu Timor ile ilgili bilgiler

02.04.2021
Doğu Timor ile ilgili bilgiler

Konum: Güneydoğu Asya’da Timor adasının doğu kısmında yer alır.

Komşuları:  Güneydoğu Asya’da Timor adasının doğusu, Atauro ve Jaco adaları ile Oecussi-Ambeno bölgesini kaplayan devlet. Tek komşusu Endonezya’ya bağlı Batı Timor’dur.

Başkenti: Dili.

Etnik Grupları: Malay-Polinezyanlar, Çinliler ve Papualılar. 

Vize: Türkiye’den vizeli geçiş uygulanmaktadır.

Resmi Dili: 2 resmî dil vardır. Portekizce ve Avustronezya dillerinden biri olan Tetum’dur Halk arasında Tetum dili daha çok kullanılır. Bu iki dilden sonra Endonezce ve yerli dilleri konuşulmaktadır.

Din: %99,1 Hristiyan, %0.3’ü Müslüman ve geri kalanı Hinduizm ve Budizm ile diğer yerel dinlere mensuptur.

Yönetim Şekli: Üniter Cumhuriyet. (Devlet Başkanı ve Başbakan)

Para Birimi: Amerikan Doları.

Yüzölçümü: 15.007 km²

Nüfus: 1.299.412 kişi 82020)

Saat: Türkiye’den 6 saat ileridedir.

Yemek: Pirinç, Mısır, kök sebzeleri ve domuz eti yaygın olarak kullanılmaktadır. Tropik meyve bol miktarda bulunur.

Ekonomi: Asya’nın ve dünyanın en yoksul ülkeşeri arasındadır.

Sağlık: Modern sağlık alanında ilerleme kaydedememiş bir ülke.

Eğitim: Eğitim alt yapısı gelişmiş değil.

Şehirleri: Kent denilebilecek 1 şehri bulunmaktadır. O da Başkenti Dili’dir. 60 kadar küçük yerleşim yeri mevcuttur.

İklim: Tropikal iklim hakimdir. Sıcak ve nemli hava hakimdir. Yaz aylarının çok sıcak olması nedeniyle, tatil için en uygun aylar Nisan – Mayıs – Eylül ve Ekim aylarıdır.

Tarihçe: Timor halkının kökenleri Güneydoğu Asya’ya ve Avustralya’ya dayanır. İlk başlarda göçen çok küçük halk nesilden nesile dalga dalga büyümüş ve halk kalabalıklaşmıştır. İlk akrabaları Yeni Gine ve Avustralya, 40.000 yıl önce Doğu Timor’a göçmeyi başarmıştır. Milattan 3000 yıl önce doğuya doğru göçmeye başlayan Avutranasya’lılar Okyanusya adaları’na gelmişlerdir.

Bu halk Timor’da mümkün olduğunca tarımı geliştirmiştir. Son olarak gelişmiş, uygar Malay toplumu güney Çin ve kuzey Çinhindi’nden gelir.

Portekiz Koloniliği: Portekizliler, Avrupa’nın ilk kolonilerini 16. yüzyılda Güneydoğu Asya’da kurdu. Onlar başta Timor adasını ve etrafındaki adaları yönetmeye çalıştılar ama sonra bir tek Doğu Timor’da kolonilerini sürdürebilmişlerdir. Bu sırada Habsburg Hanedanı Portekiz’de hükmetmekteydi (1580-1640).

Uzun yıllar Portekizz idaresinde kaldıktan sonra 1975 yılında komşusu Endonezya tarafından işgal edilen Doğu Timor 1975 yılında kesin olarak Endonezya’nın 27. vilayeti oldu. 1999 yılını takiben Birleşmiş Milletler’in araya girmesiyle özerkliğin verilmesinin ardından Endonezya bölgenin kontrolü üzerindeki iddialarından vazgeçti ve 1999 yılında yapılan referandumun ardından 20 Mayıs 2002’de bağımsızlığını kazandı. 1999 referandum sonrası ve 2006 yılında rakip siyasi partiler, çeteler ve kabileler arasındaki çatışmalar ve ayaklanmalar sırasında başkent Dili ve diğer Doğu Timor kasabaları yakılarak ağır hasar görmüştür. Nüfusun çoğu mülteci kamplarına kaçmıştır ve gerginlik hâlâ devam etmektedir. (Kaynak: wikipedia.org)

You cannot copy content of this page