Çad ile ilgili bilgiler

01.04.2021
Çad ile ilgili bilgiler

Konum: Kuzey-Orta Afrika’da denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Kuzeyde çöl bölgesi, merkezde yarı-kurak Sahel kuşağı ve güneyde daha verimli olan Sudan Savanı bölgesi Çad’ın başlıca bölgeleridir. 

Komşuları: Kuzeyinde Libya, doğusunda Sudan, güneyinde Orta Afrika Cumhuriyeti, güneybatısında Kamerun ve Nijerya (Çad Gölü), batısında ise Nijer bulunmaktadır.

Başkenti: N’Djamena.

Etnik Gruplar: Oldukça değişik etnik unsurlar mevcuttur. Müslüman olanlar; (Arap, Hadjerai, Fulbe, Kotoko, Kanembou,Gouran, Baguirmi, Boulala, Zaghawa Maba) Müslüman olmayanlar; (Sara, Ngambaye, Mbaye, Goulaye, Moundang, Moussei, Massa) Çad Arapları (%18.2), Mabalar (% 4.4), Kanembular (% 4), Tebular (% 4), Tama dili konuşanlar (% 3.9), Fulaniler (% 1), Sudaniler (Sudan zencileri), Hausalar, Saralar, Haddad, Lisiler, Masalatlar, Dajular, Budumalar, Fongorolar vs. Araplar, Fulaniler, Sudaniler, Tebular, Haddadlar, Tamalar ve Hausaların tamamı Müslümandır. 

Vize: Türkiye’den vize gerekmektedir.

Resmi Dili: Fransızca ve Arapça.

Dini: İslam %51.80, Hristiyanlık %44.10 ve diğer inanış grupları.

Yönetim Şekli: Cumhuriyet.

Para Birimi: CFA Frank.

Yüzölçümü: 1.284.000 km2

Nüfus: 16.244.513 kişi (2020)

Saat: Türkiye’den 1 saat geride.

Yemek: Buğday unu veya galeta unuyla ve soslanarak servis edilen isimli yemekleri meşhurdur. Yemeklerde kuzu eti tercih edilir.

Ekonomi: Ekonomik kalkınmayı sağlayamayan ülkede coğrafi konum ve kuraklıklar, altyapı sisteminin yokluğu ve politik kargaşalar etkilidir. Kara ile çevrili olan Çad halkının yaklaşık %85’i tarım ve hayvancılıkla uğraşır.

Sağlık: Sağlık alt yapısı tam oluşturulamış ülkeler arasındadır.

Eğitim: Okuma yazma bilenlerin oranı ise % 30’dur. 1 Tane Üniversite mevcuttur. İlköğretim mecburi ve ücretsizdir. İlkokul 6, Ortaokul 4, Lise ise 3 yıldır. Eğitimdeki kullanılan dil Fransızcadır. Müslümanların yoğun olduğu kuzey kısımda medrese eğitimleri de verilmektedir.

Şehirleri: 48 şehir bulunur. (Bazıları: N’Djamena, Moundou, Sarh, Abéché, Kélo, Koumra, Pala ve Am Timan)

İklim: Kurak bölge ülkesidir.

Tarihçe: 18. yüzyılda Osmanlıların buradaki Müslüman nüfusa askeri eğitim vermek amaçlı birlik gönderdiği bilinmektedir. Askerlerden bazılarının dönmeyip buraya yerleştiği ve günümüzde Osmanlı torunu olduklarını söyleyen insanlar bulunduğu söylenmektedir. Fizan Sancağı ve Trablusgarp Eyaleti’ne bağlı olarak sahraaltı Afrika ile ilişkiler sürmüştür. 19. yüzyıl ortalarında Sudan ve Uganda toprakları Mısır valileri tarafından ele geçirilmişti. Diğer taraftan Trablusgarp’tan güneye doğru Çad Gölü havzasına kadar gidilerek Nijer ve Çad üzerinde hâkimiyet kurulmaya çalışılmıştı. (Kaynak: wikipedia.org)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page