Burundi ile ilgili bilgiler

31.03.2021
Burundi ile ilgili bilgiler

Konum: Afrika kıtasının orta bölümünün doğu kısmında yer alan ve denize kıyısı olmayan bir ülkedir. 

Komşuları: Ruanda, Tanzanya ve büyük bir kısmı Tanganika Gölü ile olmak üzere, Kongo Demokratik Cumhuriyeti oluşturmaktadır. 

Başkenti: Gitega.

Etnik Grupları: %85 Hutu, %14 Tutsi ve %1 Twa.

Resmi Dili: Krundi (Rundi olarak da bilinir)

Din: %84 Hristiyan, %3,5 İslam, %4,4 Diğer dinler ve %8 oranında da hiç bir dine inanmayan.

Yönetim Şekli: Başkanlık Sistemi. (Devlet Başkanı, Başbakan)

Para Birimi: Burundi Frangı.

Yüzölçümü: 27.834 km²

Nüfusu: 11.865.821

Saat: Türkiye ile aynı.

Yemek: Izgara, kebap, balık ve sebze. Meyve olarak muz oldukça fazla tüketilmektedir.

Ekonomi: Dünyanın en fakir ülkesidir. (Son 25 yılın verilerine göre)

Sağlık: Sağlık alt yapısı bulunmamaktadır. İlkel şartlarda sağlık hizmeti mevcuttur. (Tam teçhizatlı sağlık hizmeti verilememektedir.) ishal, hepatit, tifo, sıtma, humma ve kuduz sık rastlanan hastalıklardır.

Eğitim: 15 yaş üzeri okuma yazma bilenlerin oranı %86,9. İlkokulları 6 yıllıktır.

Şehirleri: 16 şehir mevcuttur. (Bazıları: Bubanza, Bujumbura, Bururi, Cankuzo, Cibitoke, Gitega)

İklim: Burundi konum olarak ekvatora yakın bir konumda olmasına rağmen yükseltilerin çok olması nedeniyle hafif nemli bir iklime sahiptir. Bölgede hakim olan sıcak ekvator iklimi dönemsel doğu Afrika iklimi ile üst üste gelmesi sonucu yükseltilerin de etkisi ile iklim yumuşamaktadır. Ülkenin orta bölümlerinde yer alan yaylarda sıcaklık ortalaması 20 °C düzeyinde olup, Tanganika gölü civarında yıllık sıcaklık ortalaması 23 °C, dağlık kesimlerde ise 16 °C seviyesindedir. Burundi genelinde yılda iki defa yağmur sezonları yaşanmaktadır. Bu yağmur sezonlarından kısa olanı Eylül-Kasım aylarında, uzun dönemi ise Şubat-Mayıs arasında yaşanmaktadır. Burundi genelinde ortalama yağış miktarı genellikle 1.300 mm ile 1.600 mm arasında gerçekleşmekte olup, genel olarak Burundi ortalaması 1.000 mm seviyesindedir. Yıllık yağışlardaki düzensizlik ve buna bağlı yaşanan kuraklık ve yoğun yağışların art arda gelebilmesi tarım üzerinde olumsuz etki yaratmakta olup, dönem dönem kıtlık yaşanmasına da neden olabilmektedir.

Bağımsızlık: 1 Temmuz 1962

Tarihçe: 19 Ağustos 2005 yılında gerçekleştirilen yeni devlet başkanlığı seçimlerinde Hutu kökenli Pierre Nkurunziza galip gelerek devlet başkanlığı görevine seçilmiştir. Bu dönemde Burundi genelinde yaşanan şiddet olaylarında azalma olmuş, ülkedeki güvenlik koşullarında iyileştirme gözlemlenmiştir. Bu süreçte birçok Burundili mülteci komşu ülkelerden geri dönerek Burundi’ye geri yerleşmiştir.

Birleşmiş Milletler 2004 yılından bu yana Burundi’de bulunmaktadır. 2004 ile 2006 yılları arasında Opération des Nations Unies au Burundi misyonu ile bu ülkede bulunan BM, 2007-2010 yılları arasında Bureau Intégré des Nations Unies au Burundi olarak ve son olarak 2011 yılından bu yana kadar da Bureau des Nations Unies au Burundi misyonu ile Burundi’de yer almaktadır.

Nkurunziza’nın 2010 yılında yeniden seçilmesinden sonra 2015 yılında yapılacak olan devlet başkanlığı seçimlerinde üçüncü kez seçilmek üzere aday olacağını açıklamasından sonra önce başkent Bujumbura’da başlayan ve daha sonra Burundi geneline yayılan şiddet olayları neticesinde Godefroid Niyombare önderliğindeki ordu generalleri 13 Mayıs 2015 tarihinde Nkurunziza’nın görevden alındığını ve hükûmetin lav edildiğini açıklamıştır. Bu darbe girişimi esnasında Burundi’deki sorunların çözümü için Tanzanya’da bulunan devlet başkanı havaalanının kapatılması nedeniyle ülkeye dönememiştir. Hükûmet yanlısı askerlerin bağlılığı ile iki gün sonra darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlandığı açıklanmış, Nkurunziza yeniden ülkesine dönmüştür. Tüm bu yaşananlara rağmen devlet başkanlığına adaylığını devam edeceğini açıklayan Nkurunziza, yanlış bir hesaplama yapıldığını bildirmiş ve ilk göreve geldiğinde bu göreve halk tarafında seçilmediğini, meclis tarafından atandığını açıklamış bu yüzden 2015 seçimlerinde aday olmasının anayasanın ihlali anlamına gelmediğini ifade etmiştir.

Yaşanan tüm olumsuz gelişmelere rağmen 2015 seçimleri adaylığından vazgeçmeyen Nkurunziza, 21 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleştirilen seçimlerde %69 oranında oy alarak üçüncü bir beş yıllık dönem için makama tekrar seçilmiş ve 20 Ağustos 2015’te yemin etmiştir. Nkurunziza tekrar seçildikten sonra yaptığı konuşmada bu zaferini tüm Burundililer’in zaferi olarak adlandırmış, düşmanlarının şiddeti sürdürmeye devam ederse kendilerini Tanrı’nın yardımı ile yenilgiye uğratarak havaya atılan dağılmış una benzeteceklerini ifade etmiştir. Görevi 20 Ağustos 2020’de sona erecek olan Nkurunziza 8 Haziran 2020 günü kalp krizi sonucu yaşamını yitirmiştir. (Kaynak: wikipedia.org)

You cannot copy content of this page