Botsvana ile ilgili bilgiler

30.03.2021
Botsvana ile ilgili bilgiler

Konum: Güney Afrikada denize kıyısı olmayan bir ülke.

Komşuları: Zimbabve, Zambiya, Angola, Namibya, Güney Afrika Cumhuriyeti.

Başkenti: Gaborone.

Etnik Gruplar: %79 Tsvana %11 Kalangalar ve Buşmanlar (diğer adı Basarwalar), %3 diğer azınlık, %7 beyazlar.

Resmi Dili: İngilizce ve Setsvana olmak üzere iki resmi dili mevcuttur.

Din: %49.2 Yerel din, %38 Hristiyan, %12 Afrika Hristiyanlığına inanır.

Yönetim Şekli: Cumhuriyet.

Para Birimi:Pula.

Yüzölçümü: 582.000 km2

Nüfus: 2.254.068 (2018)

Saat: Türkiye ile aynı.

Yemek: Bölgesel lezzet ön plandadır. Mısır unundan tuzlu et lapası, meyve püresi fazla tüketilir.

Ekonomi: Diğer Afrika ülkelerine göre daha iyidir.

Sağlık: İlkel şartlarda sağlık hizmeti.

Eğitim: Okuma yazma bilenlerin oranı %88.5 olup, zorunlu eğitim sistemi yoktur.

Şehir: 36 şehir mevcuttur. Bunlardan bazıları Gaborone, Francistown, Molepolole, Selibe-Phikwe, Maun, Serove, Mogoditshane, Kanye, Mahalapye, Mochudi.

İklim: Yarı çöl iklimine sahiptir. Sıcaklıklar oldukça fazladır, kış ayları Nisan Eylül arasında, yaz ayları ise Ekim Mart ayları arasında yaşanmaktadır.

Tarihçe: Botsvana’nın bağımsızlığını kazanmadan önce hakim olduğu bölgeler Bechuanaland adı ile anılmaktaydı. O dönemlerde Birleşik Krallık emperyalist güçlerinin kıtanın güneyinde ilerlemesi ve Boerlerin kurduğu Boer Cumhuriyetleri’nin bölgede art ardına kurdukları devletler ile sıkıntılı bir süreç yaşayan Batsvana halkı için bu durum bir tehdit oluşturmuş, bunun neticesinde güçlerini ve bölgelerini birleştirerek varlıklarını koruma yolunu seçmişlerdir. Birleşik Krallık hükumeti, Batsvana halkının birleşerek oluşturduğu bölgeyi 30 Eylül 1885 tarihinde himayesi altına aldığını açıklamıştır. Bu karar neticesinde yerel halk Boerlerin baskınlarına karşı İngiliz himayesini elde etmiştir. Britanya hükumetinin himaye altına alma kararının arka planında bölgede son dönemde yaşanan siyasi değişimler ve başta altın olmak üzere bölgede bulunan zengin yeraltı madenleri yatmaktaydı. Bölgede, 30 Eylül 1966 tarihinde Botsvana devletinin kurulması ile İngiliz hakimiyeti ve himayesi sona ermiştir. Botsvana bağımsızlığını kazandıktan sonra İngiliz Milletler Topluluğu üyesi olmuştur. (Kaynak: Wikipedia.org)

You cannot copy content of this page