Belçika ile ilgili bilgiler

26.03.2021
Belçika ile ilgili bilgiler

Konum: Batı Avrupa’da bulunan bir devlettir. 

Komşuları: Kuzeyinde Hollanda, Güneyinde Fransa, Doğusunda Almanya, Güneydoğusunda Lüksemburg, Batısında Manş Denizi.

Başkenti: Brüksel.

Yönetim Şekli: Federal Parlamenter Monarşi. (Kral, Başbakan)

Saat Dilimi: Türkiye’den 1 saat geridedir.

Resmi Diller: %59 Flemenkçe, %40 Fransızca, %1 Almanca.

Dini: %58 Hristiyan, İslam %5, %32 Dinsiz, %4 Diğer.

Yüzölçümü: 30.528 km2

Nüfus: 11.515.793 (2019)

Ekonomi: Gelişmiş ülkeler grubunda.

Para Birimi: Euro.

Şehir Sayısı: 70 (Başlıca Şehirleri: Brüksel, Anvers, Gent, Charleroi, Liège, Brugge, Namur, Leuven, Mons, Aalst)

İklim: Ilımandır. Ocak ayında 1-5 derece, Haziran ayında 18-20 derecelere çıkar. Kışın çok soğuk olmamakla beraber yağışlıdır. Gezi için Haziran ve Eylül ayları tercih edilebilir.

Yemek Kültürü: Fransız mutfağına benzemektedir. Patates temel yiyecekleri arasında olup 150’den fazla patates yemeğine sahiptir. Waffle yerli bir tatlı olup, kaynağı Belçika’dır. Çikolata çeşitliliği yönünden oldukça zengin bir ülkedir.

Tarihçe: Belçika, 1914’te Schliffen Planı’nın bir parçası olarak Almanya tarafından işgal edildi ve Batı Cephesi savaşlarının çoğu, ülkenin batısında meydana geldi. Savaşın ilk ayları Alman kuvvetlerin Belçikalılara kötü muamele uygulaması nedeniyle Belçika Tecavüzü olarak bilinir. Belçika savaş sırasında Alman kolonileri Ruanda- Urundi’nin (bugünkü Ruanda – Burundi) yönetimini devraldı ve bölge 1924’te Milletler Cemiyeti’nin kararıyla Belçika mandasına verildi. I. Dünya Savaşı sonucunda 1925’te Prusya’ya ait Eupen – Malmedy, Belçika’ya katıldı ve bu ülkede Almanca konuşan bir azınlığın oluşmasına yol açtı.

Ülke, 1940’ta Blitzkrieg ile tekrar Almanya tarafından işgal edildi ve bu durum 1944’te Müttefiklerin ülkeyi yeniden kontrol etmesiyle sona erdi. II. Dünya Savaşı’ndan sonra Almanlarla işbirliği yaptığı söylenen Kral III. Leopeld’e karşı genel bir grev baş gösterdi ve Kral 1951’de feragat etti. Belçika Kongosu da 1960’ta Kongo Krizi sırasında bağımsızlığını kazandı; bunu 2 yıl sonra Ruanda-Urundi’nin bağımsızlığı izledi.

Belçika, NATO’ya kurucu ülke olarak katıldı ve Hollanda ve Lüksemburg ile birlikte Benelüks grup devletlerini kurdu. 1951’de Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğunun altı kurucu ülkesinden biri olan Belçika, 1957’de Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu ve Avrupa Ekonomik Topluluğu’nun kuruluşunda yer aldı. Daha sonra en önemli yönetim organlarına ev sahipliği yaptığı Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Birliği Konseyi’ni de içeren şimdiki Avrupa Birliği’nin kurucu üyelerinden oldu. (Kaynak: Wikipedia.org)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page