Dipten Zirveye’ Yükselmiş Bir Dava Adamı

25.03.2021
Dipten Zirveye’ Yükselmiş Bir Dava Adamı

Malcolm X: ‘Dipten Zirveye’ Yükselmiş Bir Dava Adamı (1925-1965) (4)

Malcolm X, çağdaş dönemde hak mücadelesi veren en önemli liderlerden birisidir. Mücadele yöntemi ve haksızlık karşısındaki tavizsiz tutumuyla, örnek şahsiyetler arasında yer almaktadır. Onun bu kimliğinin oluşumunda, şahsî özelliklerinin payı olduğu gibi, ırkçı beyazların uyguladığı baskı ve zulümlerin de önemli bir payı vardır. O, ırkçı beyazların estirdiği terör ortamında büyümüş ve babasını bu saldırıların birinde kaybetmiştir.

Ailesi parçalanmış ve sonunda bir ‘sokak serserisi’ olmuştur. Gençlik döneminde, hırsızlıktan uyuşturucu satıcılığına kadar, meşrû olmayan her türlü işe bulaşmıştır.
Tipik özelliği, doğru bildiğini yapması ve davasını sonuna kadar savunmasıdır.

Hep ‘uç’ta yaşamış, hep ‘radikal’ olmuştur. Bunun nedeni, ‘hakka tâbi olması’dır. Çünkü o, hayatı boyunca hep bir hak mücadelesi vermiştir. Irkçı iken bile, aslında, siyahların gördüğü insanlık dışı zulümlere isyan etmiştir.
Ayrıca, dönemin şartları siyahlar için çok ağırdır; taviz vermek, yenilgiyi kabul etmek, hattâ davaya ihanet etmek demektir. Köleliğin kaldırılmasının üzerinden yaklaşık yüz yıl geçmiş olmasına rağmen, siyahlar hâlâ köle muamelesi görmektedirler. Oy kullanma hakları yoktur. Beyazlarla aynı okula, aynı lokantaya, hattâ aynı tuvalete bile gidememektedirler.
(Sembol Şahsiyetler, Kürşad Atalar, Pınar Yayınları, İstanbul, 2014)

Yazan: Şeref Aziz Taha

You cannot copy content of this page