Bangladeş ile ilgili kısa bilgi

25.03.2021
Bangladeş ile ilgili kısa bilgi

Konum: Asyanın güneyinde bir ülkedir.

Komşuları: Batısında Hindistan, Doğusunda: Myanmar. Güneyinde Hint Okyanusu.

Başkenti: Dakka. (en çok ziyaret alan şehirleri: Dakka, Khulna, Chittagong, Sylhet, Barisal, Rangpur, Rajshahi)

Para Birimi: Taka.

Etnik gruplar: %97,93, %2,07 Avrupalı.

Yönetim Şekli: Cumhuriyet.

Resmi Dili: Bengalce.

Dini: Nüfusun %89’u Müslüman, resmî dini İslam’dır. Geri kalan kısmı Hindu ve Budisttir.

Yüzölçümü: 147.570 km2

Nüfus: 161.376.708

Zaman Dilimi: Türkiye’den 4 saat öndedir.

Ekonomi: Dünyanın en fakir ülkeleri arasındadır.

İklimi: Tropikal iklime sahiptir. Haziran ve Ekim ayları arasında muson yağmurları yağar. Mayıs ve Haziran aylarında sıcaklık en yüksek 35, en düşük 29 derecedir.

Tarihçe: Bangladeş, milattan önce bölgede hüküm süren büyük devletlerin, MS 750-1200 arasında yerel Palas hanedanlarının egemenliği altında kaldı. Onuncu asırdan itibaren Müslümanlar bölgeye egemen olmaya başladılar.

Bangladeş 12. yüzyıldan 1757 yılına kadar Müslümanların idaresinde, 1757’den 1905 yılına kadar İngilizlerin egemenliğinde kaldı. 1947 yılında da Müslüman kesimi “Doğu Pakistan” adıyla Pakistan’ın bir eyaleti oldu ve 1969 yılına kadar Pakistan’ın eyaleti olarak kaldı. 28 Kasım 1969’da meclis üyelerinin teşkili için yapılan seçim propagandaları esnasında Mucibü’r-Rahman ve onun “Avami Partisi” seçim propagandalarını Doğu Pakistan’a özerklik vereceği vaadi üzerine kurmuştu. Aralık 1970’te yapılan seçimler sonucunda Avami Partisi 313 sandalyeden 167’sini aldı. 1 Mart 1971’de Millet Meclisinin teşkili ertelendi. Bu durum Doğu Pakistan’da meşru hakların ihlali sayıldı ve genel greve gidildi. Bunun üzerine ordu, grevcilerin üzerine gitti ve iç savaş başladı. Bir kısım halk da Hindistan’a sığındı. Bu arada Hindistan – Pakistan Savaşı başladı.

1971 Aralık ayında savaş bittiğinde Hindistan, Doğu Pakistan’ın büyük bir bölümünü işgal etmişti. Hindistan burayı iki hafta kadar kontrol altında tuttu. 22 Aralık 1971’de Mucibü’r-Rahman’ın liderliğinde Bangladeş Müslüman Halk Cumhuriyeti kurulduktan sonra Hindistan ülkeyi terk etti. Mucibü’r-Rahman ve Avami Partisi’nin iktidara gelmesiyle karışıklıklar dinmedi. 15 Ağustos 1975’te yapılan darbe ile Mucibü’r-Rahman ve ailesi öldürüldü. İdareyi Kandahar Mustak Ahmed ele aldı. 3 Kasım 1975’te Dakka Garnizon Komutanı Tuğgeneral Halid Müşerref, Mustak Ahmed’i devirdi. Ancak kendisi iktidarda sadece dört gün kalabildi.

7 Kasım 1975 tarihinde General Ziyaü’r-Rahman bir darbe ile Halid Müşerref’i devirdi. Ziyaü’r-Rahman zamanında ordu uzun müddet siyasetten uzak durdu. 1977 yılında yapılan seçimleri Ziyaü’r-Rahman kazandı ve geçici olsa da siyasi istikrar temin edildi. 30 Mayıs 1981 tarihinde bir grup subay ve askerî birlik başarısız bir darbe yaptılar. Ziyaü’r-Rahman’a bağlı birlikler darbeyi bastırdılar. Ancak darbe esnasında Ziyaü’r-Rahman öldürüldü. 15 Kasım 1981’de seçim yapıldı ve Millî Birlik Partisi lideri, öldürülen Ziyaü’r-Rahman’ın yardımcısı Abdüssettar, oyların % 66’sını alarak devlet başkanı oldu. Ancak siyasi istikrar yine temin edilememiş ve kargaşa bitmemişti. Nihayet hükûmet, Millî Güvenlik Kurulu kurulmasını kabul ettiyse de gerginlik durmadı. Sonunda Genelkurmay Başkanı Muhammed Erşad, askerî bir darbe ile Abdüssettar’ı devirerek idareye el koydu. Askerî idare iki sene iş başında kalacağını ilan etti. 21 Mart 1985’te yapılan referandumda Erşad’ın devlet başkanlığında kalması onaylandı. Diktatörlük ve otoriter bir rejimle ülkeyi yönettiği söylenen Muhammed Erşad’ın geniş çaplı kitle gösterileri neticesi istifa etmesi üzerine 6 Aralık 1990 senesinde Şahabeddin Ahmed devlet başkanlığına vekaleten getirildi. 19 Eylül 1991 senesinde yapılan seçimleri kazanan (Ziyaü’r-Rahman’ın dul eşi) Halide Ziya başbakan oldu. (Kaynak: Wikipedia)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page