Barbados ile ilgili kısa bilgiler

25.03.2021
Barbados ile ilgili kısa bilgiler

Konum: Güney Karayipler bölgesinde bağımsız bir ada ülkesidir. Karayip Antil Adaları zincirinin bir parçasıdır ve Amerika ülkeleleri’nden biridir. Kabaca 13° Kuzey ve 59° Batı da bulunur. Konumuyla Güney Amerika kıtasına bitişiktir. Venezuela’nın yaklaşık 434 kilometre (270 mil) kuzey doğusundadır. Barbados Küçük Antiller’in en doğusundaki adadır. Batısında Rüzgârüstü Adaları bulunmaktadır. Adanın deniz seviyesinden yüksekliği 340 metredir (1,120 ft). Ada Atlas Okyanusu’nda bulunmaktadır.

Komşuları:  Barbados’a en yakın ada komşuları, batıda Saint Lucia Vincent, ve Granada, güney batıda Grenada ve güneyde Trinidad Tobago olup Barbados bu ülke ile şimdi sabit resmi denizcilik sınırını paylaşır.

Başkenti: Bridgetown. (Diğer şehirlerden başlıcaları: Holetown, Oistins, Speightstown)

Resmi Dili: İngilizce (Tanınan dil: Bajan)

Etnik Gruplar: %80 yerli, %16 Asyalı, %4 Avrupalı.

Yönetim Şekli: Parlamenter Demokrasi ve Anayasal Monarşi.

Yüzölçümü: 439 km2 

Nüfus: 287.025

Saat Dilimi: Türkiye’den 6 saat geridedir.

Para Birimi: Barbadoıs Doları.

Ekonomi: Barbados’ta GSYİH (Gayri Safi Yurt içi Hasıla) kişi başına düşen para açısından dünyanın 51. en zengin ülkesidir. İyi gelişmiş bir karma ekonomisi ve yüksek standartlı bir yaşam vardır.

İklimi: Adada her mevsim Güneş görülebilir. Yaz mevsimi çok sıcaktır bu yüzden insanlar genellikle denize girip serinler. Kış mevsimi serin geçmektedir az da olsa kar görülebilir. İlkbahar ve sonbaharda hava ılıktır ve yağmur görülebilir.

Tarih: Barbados’un en erken sakinleri Amerikan göçebeleriydi. Göçmenlerin üç dalgası kuzeye, Kuzey Amerika’ya hareket ediyordu. İlk dalga Saladoid-Barrancoid grubu idi çiftçi ve balıkçı idiler. Güney Amerika’ya (Venezuela’nın Orinoco Vadisine) MÖ 350’de kanoları ile vardılar. Avarak insanları ikinci göçmen dalgasıydı. Güney Amerika’dan yaklaşık MÖ 800 yılında varan Avarak yerleşimi, adada Stroud Point, Chandler Bay, Saint Luke’s Gully (Aziz Luke’nin su kanalı) ve Mapp’s cave (Mapp in mağarası) bölgeleridir. (Kaynak: Wikipedia.org)

You cannot copy content of this page