Bahreyn ile ilgili kısa bilgiler

25.03.2021
Bahreyn ile ilgili kısa bilgiler

Konum: Asya’da, Basra Körfezi’nde yer alan bir ada ülkesidir. Bahreyn 3 büyük adadan meydana gelir. En geniş adası Bahreyn Adasıdır, 48 km uzunluğunda ve 19,3 km genişliğindedir.  “Bahreyn” Arapça bir kelime olup “iki denizin arasında” demektir.

Komşuları: Doğusunda İran, Batısında Suudi Arabistan, Güneydoğusunda Katar, Kuzeybatısında Kuveyt yer alır.

Başkenti Manama. (En çok ziyaret edilen yerleri: Manama, Muharrak ve Sitra)

Resmi dili: Arapça.

Dini: İslam.

Etnik Grup: Araplar ve Hintler.

Yönetim Şekli: Monarşi (Krallık)

Yözölçümü: 765 km2 

Nüfus: 1.569.446 (2018)

Para Birimi: Bahreyn Dinarı.

Saat Dilimi: Türkiyeden 1 saat ileridedir.

Ekonomi: Bahreyn 2006 yılında Arap dünyasının en hızlı büyüyen ekonomisi oldu. Bahreyn Orta Doğu bölgesinin en özgür, tüm dünyada ise 10. özgür ekonomi olarak kabul edilmiştir. Bankacılık sektörünün büyük gelişimi, özellikle İslami Bankacılıktaki gelişme, bölgedeki büyük ekonomik gelişmenin etkisi ile çok hızlı gelişmiş ve bu büyüme sayesinde 2008 yılında dünyanın en hızlı büyüyen finans merkezi unvanını almıştır. Ekonomide tarihsel olarak Bahreyn, petrol üretimi ve inci üretimi ile tanınmaktadır. İletişim ve ulaştırma faaliyetlerinin ülkede çok hızlı gelişmesi ile ülke yabancı yatırımcılar için bir çekim merkezi oldu. İşsizlik, özellikle gençler arasında, petrol ve su kaynaklarının azalması ile birlikte devletin en büyük sorunlarındandır. 

Tarihçe: Halife Hanedanlığı 1783 yılından bu yana devam etmektedir. Bahreyn antik zamanlardan beri insanlar için bir yerleşim yeri olmuştur. Basra Körfezi’ndeki stratejik konumu ülkeye Asur, Babil, Yunan, Pers ve son olarak da Müslümanlığı da beraberinde getiren Arap medeniyetlerinin etkisine sebep olmuştur. 1521’de Portekizlilerin eline geçen ada 1559’da Osmanlıların eline geçmiştir ve burada Osmanlı Devleti bir üs kurmuştur, ancak bir süre sonra tekrar ada Portekizlilerin eline geçmiştir. 1602’de Portekizliler İranlılar tarafından adadan uzaklaştırılmıştır. Bu tarihten Halife Hanedanı’nın Bahreyn’de hakimiyeti ele geçirdiği 1783 yılına kadar ada İranlılar ile Arap kabilelerinin mücadele alanı olmuştur. 1971’de Birleşik Krallık hakimiyetinden çıkarak bağımsızlığına kavuşmuştur. (Kaynak: Wikipedia.org)

You cannot copy content of this page