Bahamalar ile ilgili kısa bilgi

25.03.2021
Bahamalar ile ilgili kısa bilgi

Konum: Karayip’lerde yer alan ve coğrafi açıdan Orta Amerika’ya dahil edilen Batı Hint Adaları’nın kuzeydoğu sınırını oluşturan bir takımada ülkesi. (100’ün üzerinde adalar topluluğu)

Zaman Dilimi: Türkiye’den 7 saat geridedir.

Komşuları: Amerika Miami(Sahil kısmı), Küba, haiti, Dominik Cumhuriyeti, Porto Riko.

Başkenti: Nassau.

Resmi Dili: İngilizce.

Para Birimi: Bahama Doları.

Yönetim Şekli: Üniter, Parlamenter, Anayasal Monarşi.

Etnik Gruplar: %91 Siyahi, %4,7 Avrupalı, %4 Diğer.

Tam Bağımsızlık: 10 Temmuz 1973

Yüzölçümü: 13.878 km2

Nüfus: 385.637

Ekonomi: Turizme dayalı ekonomi.

İklim: Bahamalar’ın iki mevsimli yumuşak astropik iklimi büyük ölçüde Körfez Akıntısı ile Atlas Okyanusu’nun meltemlerinin etkisi altındadır. Ortalama sıcaklık kış aylarında 21 derece, yaz aylarında 27 derecedir.

Tarihçe: Bahamalar’ın ilk sakinleri Kristof Kolomb’un Lucayan adını verdiği Aravak yerlileriydi. Bunların kökeni Güney Amerika’dan gelen ve Karayipler tarafından kuzeye Antil denizine sürülen Aravaklara dayanmaktadır. Komşu Karayipler’in tersine genellikle barışçı olan Aravaklar daha çok balıkçılık ve tarımla uğraşırdı.1492’de Yeni Dünya’ya varan Kristof Kolomb’un ilk olarak Bahamalar’da yerlilerce Guanahani olarak adlandırılan adaya ayak bastığı düşünülmektedir. İspanyollar Bahamalar’a yerleşmek için bir girişimde bulunmadılar ama düzenledikleri baskınlarla barışçı Aravakları toplayıp Hispanyola madenlerinde çalıştırdılar. Bu köle avları sonucu adaların nüfusu azaldı. 100 yıl kadar sonra İngiliz göçmenler buraya geldiğinde adalarda hiçbir insan yaşamıyordu.1629’da İngiliz Kralı I. Charles Bahamalar’ı bakanlardan birine bağış olarak verdi. Bahamalar 1770’te Albermarle dükünün de aralarında yer aldığı Güney Karolina kolonisi sahiplerine yeni bir mülk kolonisi olarak verildi. Korsanlık başlıca geçim kaynağı ve yaşam biçimi haline geldi. Bahamalar 1917’de yeniden tahta bağlandıktan sonra korsanlığa son vermek için ciddi çabalar gösterildi. İlk krallık valisi olan Woodes Rogers büyük ölçüde kendi servetini harcayarak korsanlığı önlemeyi başardı. 1776’da birkaç gün Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri’nin, 1782-83 arasında da İspanya’nın elinde kalan adalar, Versailles Antlaşması’yla (1783) yeniden İngiltere’ye verildi.Mayıs 1963’te Londra’da toplanan bir konferansta adalar için yeni bir anayasa hazırlandı. 1967 genel seçimlerinde Lynden Pindling liderliğinde iktidara gelen İlerici Liberal Parti, ırk ayrımına son verilmesi ve tam bağımsızlık için çalışarak ekonomide yabancıların yerini Bahamalıların almasını sağladı. Bahamalar, 1973 yılında bağımsızlığını kazandı. 1983’te ise Karayipler Topluluğu ve Ortak Pazarı’na (CARICOM) üye oldu. (Kaynak: wikipedia.org)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page