Avustralya nerde, nasıl bir ülke?

24.03.2021
Avustralya nerde, nasıl bir ülke?

Konum: Güney Yarım Kürede yer alan kıta ülkesi. Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında uzanır. Okyanusya kıtasında bulunur ve kıtanın çok büyük bir bölümünü kaplar.

Komşuları: Ada ülkesidir. Etrafındaki adalar: Endonezya, Doğu Timor, Papua Yeni gine, Solomon Adaları, Vanuatu, Yeni Kaledonya ve Yeni Zelenda.

Başkenti: Kanberra. (Sidney)

Ulusal Dil: İngilizce.

Din: bütün dinler kabul edilmesine karşın başlıca din Hristiyanlıktır. Avustralya çok kültürlüdür, bu tüm insanların farklı dil, din ve yaşam yolları olduğu anlamına gelir.

Etnik Gruplar: %37,13 Avustralyalı, %31,65 İngiliz, %9,08 İrlandalı, %7,56 İskoç, %4,29 İtalyan, %4,09 Alman, %3,37 Çinli, %1,84 Yunan.

Yönetim Şekli: Federal anayasal parlamenter monarşi. (Hükümdar, Genel Vali, Başbakan)

Yüzölçümü: 7.692.024 km2

Nüfus: 25.726.900

Para Birimi: Avustralya Doları.

Ekonomi: Avustralya’nın serbest piyasa ekonomisi vardır. Kişi başına gayri safi yurt içi hasılası yüksek, yoksulluk oranı ise düşüktür. Tarım ve hayvancılıkta yaygındır.

İklimi: Kuzey-doğu’da tropik yağmur ormanları bulunurken, güney-doğu ve güney-batı bölgelerinde dağlık alanlar, merkezde ise kurak düzlükler bulunur. En eski ve verimsiz toprakların bulunduğu Avustralya, en düz kıta olma özelliğine de sahiptir. Çöl veya yarı-kurak topraklar “Outback” olarak da bilinir – karanın çoğunluğunu oluşturur. Yıllık 500 mm’lik yağış ile dünyanın yaşanan en kurak kıt’asıdır. Kilometrekare’ye 2.8 insan düşmesi nüfus yoğunluğu bakımından onu son sıraya getirir. Nüfusun büyük bir bölümü ılıman iklimin hüküm sürdüğü güneydoğu’da yaşar.

Şehir Sayısı: 26 (1- Sidney, 2- Albury, 3- Armidale, 4- Badhurst, 5- Broken Hill, 6- Cessnock, 7- Coffs Harbour, 8- Dubbo, 9- Gosford, 10- Goulburn, 11- Grafton, 12- Griffith, 13- Lake Macquarie, 14- Lismore, 15- Maitland, 16- Newcasttle, 17- Nowra, 18- Orange, 19- Port Macquarie, 20- Queanbeyan, 21- Tamworth, 22- Tweedheas, 23- Kanberra, 24- Wagga Wagga, 25- Wollongong, 26- Wyong)

Tarihçe: Avustralya yerlilerinin ataları Aborijinlerdir. Kara bağlantıları veya kısa mesafeli suları geçerek Güneydoğu Asya’dan, adaya yerleşmişlerdir. Avrupalılar 18. yüzyılın sonlarında gelmeye başladıklarında bile bu insanların çoğu doğa insanıydı. Karmaşık bir dilsel kültür ve ruhsal değer ile doğaya saygı gösteren ve Aborijin mitolojisi olan düş zamanı inancı ile yaşamaktaydılar. Adada yaşayan diğer bir yerli halk olan Torres Strait Yerlileri (İngilizce: Torres Strait Islanders), etnik olarak Melanezya kökenlidir. Bu insanlar Torres Strait Adaları ve Queensland’ın kuzey uçlarındaki çeşitli bölgelere yerleşmişlerdir. Kültürel alışkanlıkları Aborijinlerden belirgin olarak farklıdır. Avustralya anakarasını resmî kayıtlara göre gören ilk Avrupalı, Hollandalı kâşif Willem Janszoon’dur. JanszoonCape York Yarımadasını’nı 1606’da görmüştür. 17. yüzyıl boyunca, Hollandalılar tüm batı ve kuzey sahil şeridinin haritasını çıkarmış ve buraları New Holland olarak adlandırmışlardır. Ancak herhangi bir yerleşim yeri kurma çabası göstermemişlerdir. İngiliz kâşif ve korsan William Dampier New Holland’ın kuzey-batı kıyısına 1688 yılında ayak bastı ve 1699 yılında geri döndü. 1770’te James Cook, Avustralya’nın doğu sahillerinde yolculuk yapmış, bölgenin haritasını çıkarmış, New South Wales olarak adlandırdığı bölgeyi Büyük Britanya topraklarına kattığını ilan etmiştir. Seferler sonucu yapılan keşifler, kıtanın sömürümü için, hızla mahkûmların ve tutukluların işçi olarak çalıştırıldığı kolonilerin kurulmasını sağlamıştır. Avustralya ve Birleşik Krallık arasındaki son yasal bağ, 1986 Avustralya akti ile sona ermiştir. Avustralya eyaletleri üzerindeki Birleşik Krallık hâkimiyeti ve Birleşik Krallık Özel Meclisine yapılan adli başvurular sonlanmıştır. Buna rağmen Avustralyalı seçmenler 1999’daki referandumda % 55 çoğunlukla cumhuriyet yönetimine geçmeyi reddetmişlerdir. 1972 Whitlam Hükümeti’nden itibaren, Avustralya dış politikasında giderek artan bir Pasifik-Asya aidiyeti kavramı oluşurken, geleneksel müttefik ve ticari partner ile olan ilişkiler de devam etmektedir. (Kaynak Wikipedia.org)

You cannot copy content of this page