Angola

23.03.2021
Angola

Güney Afrika ülkesidir. Yönetim Şekli: Cumhuriyet

Komşuları: Kuzeydoğusunda Kongo Demokratik Cumhuriyeti, doğusunda Zambiya ve güneyinde Namibya. Ülkenin batısında Atlas Okyanusu bulunmaktadır.

Başkenti: Luanda.

Resmi Dili: Portekizce, Kongoca.

Tarihçe: Bağımsızlık (11 Kasım 1975)

Yüzölçümü: 1.246.700 km2

Nüfus: 31.127.674 (2020 yılı)

Para Birimi: Kwanza

Etnik gruplar: %37 Ovimbundu, %25 Ambundu, %13 Bakongo, %22 diğer.

Şehir Sayısı: 34

Dini: %69,2 Hristiyan; %8,6 Diğer dinler. (Hiç bir dine inanmayanlar da mevcuttur.)

Ekonomik durum: Angola 2012 verilerine göre sahip olduğu 114,2 milyar dolar Gayri safi yurt içi hasıla ile Afrika kıtasının Güney Afrika Cumhuriyeti ve Nijerya’dan sonra üçüncü büyük ekonomisi konumundadır. Bu denli büyük bir ekonomiye sahip olan ülkede, nüfusun büyük çoğunluğu açlık sınırında yaşamaktadır.

Bitki Örtüsü: Ülke genelinde yaşanan farklı iklim çeşitliliğine bağlı olarak kuzeyde ve Cabinda’da tropikal yağmur ormanlarından, orta kesimlerde ağaçlı geniş çayırlara ve güneyde ise sütleğen, akasya ve baobabın sık bulunduğu geniş otlaklıklara kadar farklı bitki örtüsü gözlemlenebilmektedir. Ülkenin güneybatı ucunda ise Namibya’dan başlayarak kıyı şeridi boyunca ilerleyen çöl yer almaktadır.

Angola’nın yaban hayatı zenginlik arz etmekte olup, fil, su aygırı, çita, gnu, deve kuşu, timsah, gergedan ve zebra gibi vahşi hayvanlar gözlemlenebilmektedir. Ülke genelinde giderek artan tarımsal alanlar ile birlikte yaşanan iç savaş ve fildişi ticareti gibi nedenler ülkedeki yaban hayatı tehlike altına almaktadır. (Kaynak: Wikipedia.org)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page