Andorra

23.03.2021
Andorra

Konum: İber Yarımadası’nda Pirene üzerinde denize kıyısı olmayan egemen bir mikrodevlettir. 

Andorra 468 km² yüzölçümü ile Avrupa’nın en küçük altıncı ülkesidir ve yaklaşık 77.000 nüfusa sahiptir. Andorra halkı Katalan soyundan gelen İtalik bir etnik gruptur. Andorra yüzölçümüne göre 16., nüfusa göre ise 11. en küçük ülkedir. Başkenti Andorra La Vella, deniz seviyesinden 1.023 metre yüksekliğiyle Avrupa’nın en yüksek rakımlı başkentidir. 

Başlıca Şehirleri: Andorra La vella, Escaldes Engordany, Encamp, Sant Juliá de Lória, la Massane, Santa Coloma, Ordino, Pas De La Casa, Canillo, Arinsal.

Yönetim Şekli: Monarşi. (Prens, Genel Vali ve Hükümet Başkanı)

Başkenti: Andorra La Vella.

Kullandığı Diller: Katalanca, İspanyolca, Fransızca ve Portekizce.

Komşuları: Kuzeyde Fransa, güneyde ise İspanya ile çevrilidir. 

Yüzölçümü: 46.763 km2

Para Birimi: Euro.

Nüfus: 77.543 (2020 yılı)

Kişi Başı Milli Gelir: 42.035 Dolar.

Din: Hristiyanlık.

Ekonomi: gayrisafî yurt içi hasılasının yaklaşık %80’ini turizm gelirleri oluşturmaktadır. Tarımsal alanda toprak alanının sadece %2’si ekilebilir olan ülkede tütün tarımı ağırlıktadır. Hayvancılık faaliyetinde yerli koyunların yetiştirildiği ülkenin imalat sanayisini sigara, puro ve mobilya üretimi oluşturmaktadır.

Tarihçe: Andorra’nın bağımsızlığını kazanmasını, bölgeyi 803’te Müslümanlardan geri alan Şarlman’ın ve imparatorluğunun bir bölümünü 819’da İspanya’daki Urgel piskoposuna bağışlayan oğlu I.Louis’nin (Sofu) sağladığı kabul edilir.

1278 yılında Andorra biri İspanya’da, öteki Fransa’da bulunan iki prensin ortaklaşa yönetimine bağlanmış ve ülkenin sınırları netleşmiştir. Anılan yıldan beri ülkenin sınırları hiç değişmemiştir. Kurulan feodal düzen, Fransız Devrimi sırasında geçici olarak kalkmakla birlikte, 1806’da Napolyon tarafından yeniden kuruldu. Andorra, o günden bu yana Urgel piskoposu ve Fransa devlet başkanı tarafından ortaklaşa yönetilir; bunların ikisine de her yıl sembolik bir vergi ödenir. (Kaynak: Wikipedia.org)

You cannot copy content of this page