Aranan Şahıs Ne Demektir ? Zorla Getirme Nedir ?

Kısaca Hakkında yakalama kararı bulunan şahıslara aranan şahıs denir, kolluk UYAP sorgusunda bir şahsın Aranıyor olduğunu anladığında derhâl Cumhuriyet Savcısına bilgi verir ve şahıs hakkında gerekli işlemler yapılır.

Aranan kişi genellikle ifade vermeyen veya hükümlü şahıslar olduğu gibi, kayıp olarak bildirilen şahıslarda aranıyor olabilmektedir.

Hâkim veya mahkeme tarafından verilen yakalama emri üzerine soruşturma veya kovuşturma evresinde yakalanan kişi, en geç yirmi dört saat içinde yetkili hâkim veya mahkeme önüne çıkarılır. (CMK m.94/1)

Zorla getirme kararı sanığın duruşma günü hazır edilmesi içindir. GBT’ye işlemez.

Kovuşturma aşamasında zorla getirme kararı verme yetkisi hakim veya mahkeme başkanına aittir. Kovuşturma aşamasında asliye ceza mahkemesi ve ağır ceza mahkemesi olmak üzere iki genel mahkeme mevcuttur. Asliye ceza mahkemesi tek hakimli olup zorla getirme kararı da mahkeme hakimi tarafından verilir.

Aranan şahsın kaçması durumunda açılan bazı soruşturmalarda şüphelinin kaçmasına neden olmak suçundan 20 Ay Uzun Süreli durdurma cezası verildiği görülmektedir. Korunması ya da gönderilmesi ile yükümlü bulunduğu sanık ya da suçluların kaçmasına neden olmak olarak da bu ceza geçer.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın